https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-018b363c43.jpg
İbrahim Uygur

ÇANAKALE GEZİSİ BİTMEZ.

13-06-2017 15:14

Bu insanlık dersini sizlerle paylaşmadan geçmeyeceğim. Gezinin sonuna gelebiliriz ama Çanakkale kahramanlığının sonunu getirmek mümkün değildir. Siyasi ve fikri gerilimleri bir yana bırakıp,  ideolojik ve milliyetçilik akımlardan uzak birlik ve beraberlik ruhunun işlenmesi, medeniyetler beşiği olan kendi insanlarımıza verilen değerdir.

Güçlü ve toplumsal hareketler toplumsal barışı getirir, bunu özümsemek anlamında insanlık erdemine sahip çıkmalıyız. İşte şimdi bunun en iyi örneğini göreceksiniz.

           Çanakkale Savaşların da savaşıp, bir kolu ile bir ayağını kaybeden Fransız Generali Bridges, yurduna döndükten sonra anlattığı bir savaş hatırasında şöyle diyor:

“Fransızlar, Çanakale’de mert bir milletle savaştıkları için daima iftihar edebilirsiniz. Hiç unutmam. Savaş sahasında dövüş bitmişti. Yaralı ve ölülerin arasında dolaşıyorduk az evvel, Türk ve Fransız askerleri süngü süngüye gelip ağır zayiat vermişlerdi. Bu sırada gördüğüm bir hadiseyi ömrüm boyunca unutamayacağım. Yerde bir Fransız askeri yatıyor, bir Türk askeride kendi gömleğini yırtmış onun yaralarını sarıyor, kanlarını temizliyordu. Tercüman vasıtası ile şöyle bir konuşma yaptık:

-Niçin öldürmek istediğin askere yardım ediyorsun? Mecalsiz haldeki Türk askeri şu karşılığı verdi:

-Bu Fransız yaralanınca cebinden yaşlı bir kadın resmi çıkardı. Bir şeyler söyledi, anlamadım ama herhalde annesi olacaktı. Benim ise kimsem yok. İstedim ki, o kurtulsun, anasının yanına dönsün.” Bu asil ve alicenap duygu karşısında hüngür hüngür ağladım. Bu sırada, emir subayım Türk askerinin yakasını açtı. O anda gördüğüm manzaradan yanaklarımdan sızan yaşlarımın dondurduğunu hissettim. Çünkü Türk askerinin göğsünde bizim askerinkinden çok ağır bir süngü yarası vardı ve bu yaraya bir tutam ot tıkamıştı. Az sonra ikisi de öldüler…

                Bu savaşta canını feda edenlerin bu gün onların hasletlerini, hasretlerini, düşüncelerini, inançlarını, meraklarını, acılarını ve sevinçlerini görme fırsatını bulduk. Bu günkü yaşam içinde geçmişin derin izlerini taşıyarak geleceğe sahip çıkmak, tahrip edilmiş duyguları yeniden kazanmanın yollarını arayıp bulmak gereklidir. Her atanın kendi evlatlarına bıraktığı yadigârlar vardır. Buna sahip çıkmak kendini sahiplenmedir. Onları bilmemek, öğrenmemek kendine ve kendi halkına ihanettir.

 Bu da memlekette eli kalem tutan, aydın entelektüeller arasında birleştirici özellikler taşıyan yaklaşımlarla olur. Nasıl ki bu gezide ayırım gözetmeksizin basın mensupları davet edilmişse ve onlar da erinmeyip bu daveti kabul etmişlerse onlarla sürekli diyaloglar geliştirilmelidir. Bu belediyenin gelişmesi için olduğu kadar halka hizmeti, ekonominin gelişmesini, toplumsal hoşgörüyü beraberinde getirir.

Biz de soru sorma gereği duymuyoruz. Çünkü çok yorgunuz. Çünkü giyimimiz, kıyafetimiz geziye uygun değildi. Bu bizim için önemli bir eksiklikti. Akşam yemeği havaalanına yolculuk başladı. Havaalanı görevlileri çok yetersiz… Hayli sıkıntı çekiliyor. İnsanlar yorgun ve sinirler gergin. Yolcuların hareket halleri birbirine uymadığından huzursuzluk ağırlığıyla baskı altına alıyor insanları ister istemez.

Beraber yolculuk yaptığımız isimleri burada saymaya kalksak gerçekten sayfa yetmez. Hepsi biri birinden güzel insanlar. Fevzi beyin şahsında bize emeği geçen yorgunluğu umursamayan tüm personele teşekkür ederim.

Ama Didem hanımın çabası, Veysel Demirkol’un uğraşı ve ismini bilmediklerim, misafir olarak aramıza katılan Mustafa Atmaca’ya, Rehberimiz Zafer Beye teşekkür etmek erdemli olmanın gereğidir.

Yine yanımdaki koltukta oturan tarihi mekânları beraber gezdiğimiz Hüseyin Güzel… Aynı otobüsü paylaştığımız, Fuat Rastgeldi, İbrahim Halil Çini, Celal Çiftçi, Abdulkadir İkbal, Ahmet Kaya ve diğerleri ile bol bol fotoğraf çekiyoruz. Duygulu anlar yaşanıyor.  Gezimize iştirak eden Dilek Çiftçi, Gül San Hanım usanmadan bizimle birlikte hareketlerini sürdürmeleri elbette takdir edilir. 

Neler Söylendi?