https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-a33d737d2c.jpeg
Rabia Uyğur

Şanlıurfa’da Kentsel Dönüşüm

27-01-2018 11:16

Şanlıurfa da, kenar mahallelerde yapılan kaçak yapılar ve çarpık yapılaşma mahalli idareler tarafından Ya görmezden gelindi yâda bir şekilde idare edildi.

Sorunun asıl nedeni GAP’la birlikte gelişen Şanlıurfa’da tarımın insan gücünden ziyade modern aletlerle yapılması ve insanların işsiz kalarak şehir’e göçe başlaması, şehrin yoğun göç aldığı Şanlıurfa’da yerel yönetimin kaçak yapılaşmanın önüne geçememesi çarpık kentleşme giderek artması ve çözümsüzlüğün çözülmesi için herhangi bir adımın atılmaması endişe vericidir.

 

Bu Şehir hepimizin çarpık yapılaşma Şanlıurfa’nın kaderi olmamalı bu sorun şimdiye dek gerek yerel yöneticiler gerekse siyasilerin dikkatini çekmedi, ya da kimse bu sorunun altına eline koymak istemedi. İstememelerinin bir tek nedeni olabilir o da siyasi oy hesaplarının olduğu apaçıktır.

 

 Aslında geçenlerde meclisten geçen kentleşme yasasıyla yerel yönetimlere çok önemli yetkiler verildi.Fakat sanki yasa çıkmamış gibi hiçbir çalışma yapılmamıştır.

 

Bu çıkan yasada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya belediyeler ile il özel idarelerine çok önemli yetkiler verildi. Hazine dışındaki kamu idarelerin mülkiyetinde olan taşınmazlar da belediyelere bedelsiz devredilebilme imkânı verildi.

 

Belediyelere her türlü imar ve yapılaşma geçici olarak durdurulabilecek Belediye, kanun kapsamındaki proje ve uygulamalar süresince, riskli alanlarda, riskli alanların bulunduğu taşınmazlarda ve rezerv yapı alanlarında, her türlü imar ve yapılaşma işlemlerini geçici olarak durdurabilecek.

 

Bu taşınmazlar, tahsis ve devir işlemleri sonuçlandırılıncaya kadar Maliye Bakanlığı'nca satılamayacak, kiraya verilemeyecek, tahsis edilemeyecek.

 

Bakanlık, belediyelerin talep etmesi halinde, hak sahiplerinin de görüşü alınarak, riskli alanlardaki yapılar ile riskli yapılara, elektrik, su, doğalgaz hizmetleri verilmeyecek, verilen hizmetler de durdurulacak.

 

 

 

Aslında bu yasa ile Belediyelere çok önemli yetkiler verilmiş durumda. Belediyeler bu çarpık yapılaşma olan semtlerde gecekondu dönüşüm projeleri ile daha modern ve güzel yapıların yanında çevre düzenlemeleri, alt yapı ve üst yapıları ile GAP’ın Başkenti olan Modern ve peygamberler şehrine yakışır bir Şanlıurfa meydana getirilebilir.

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Lütfen gençlerimizi uyuşturucu batağında kurtaralım Urfa turizmi Elleri Öpülesi Şehit Annelerinin Anneler Günü Kutlu Olsun Haydi, millet aşıya Türkiye ’siz bölgede adım atılamıyor Buda Paşa mı? Şimdi Sıra Kızlara İstihdamda M.Ö   M.S 8 Mart Geçti Gitti Yeni rehavet olmasın Özür kapatıyor mu? Bu kadar kolay mı? Artık zamanı geldi Şanlıurfa’ya ihanet mi? Elinize Sağlık Elinize Sağlık Ülkeme yararlı bir birey olmak istiyorum Tarım işçilerinin sorunu ne zaman son bulacak Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Seçime Giderken! Türkiye’de çocuk işçilik sorunu Gazeteciler sahipsiz 31 Mayıs Sigarasız bir dünya Cumhurbaşkanı adayları sosyal medyada ne konuşuluyor RAMAZAN’DA GÖNÜLLÜLÜK İsrail katliam yapmaya devam ediyor Tüm Anneler günü kutlu olsun 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN Mevsimlik Tarım İşçileri Zorlu Yolculuğunda DEVİZ KURLARINDA YÜKSELİŞ NERYE KADAR Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Ortadoğu kaynıyor Tarihte Urfa’da Aşiret kuvvetleri Milletinin huzur ve asayişi için 173 yıldır Urfa Cemiyetin Kuruluşu Sivas’ta Heyet KURTULUŞ SAVAŞINDA URFA Uygarlığın Doğduğu Şehir Urfa 11 NİSAN 1920 Şanlıurfa Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı 5’yılda 580 işçi kadın hayatını kaybetti ÇADIRLARDA KADIN OLMANIN ZORLUĞU TARİHTEN URFA Urfa’da Hamdanilern Döneminde Neler Oldu URFA’DA EMEVİLER DEVRİ DÖNEMİ İdris Peygamberin Urfa tarihi 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun? Kadına karşı şiddet insanlığa ihanettir 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE Şanlıurfa'nın en büyük sorunu "Madde Bağımlısı Gençler" Çalışanlar kariyer yolunda fedakâr davranıyor Kadın olmak zordur