https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-9de8d165ba1b6ef15ee0.jpg
Mustafa Mızrak

EVRENSEL İNSANLIK

02-11-2018 21:18

 

İnsan sevgisi, acıma ve suçluluk duyguları her birimizde çarpıcı örnekleriyle yaşanır. Bazen farkında oluruz bu yaşanmışlıkların bazen de olmazdan geliriz. Acı çeken sıradan insanın fırtınalarla dolu iç yaşantısını aynı acıları çekmeyen insanlar ne kadarda duygudaşlık yaparlarsa yapsınlar asla anlayamazlar. Fakir insanların dostluk ve sevgi yüklü öyküleriyle sadece keyif için milyonlar harcayan insanların öykülerini asla bir arada düşünemezsiniz.
 

 Karamsar olmak benim yaşamımda asla kalıcı bir zaman dilimi oluşturamaz. Zira her şey insanı sevmekle başlar. Doğada bu sevgi çemberinde mutlaka nasibini alır. İnsan olmanın bir tek erdemi vardır. O da  sevgisidir. Ruhunda insan sevgisi barındırarak onu kaybetmeden yaşayanlar mutlaka hayatlara hayat katmıştır. Çünkü onlar gerçek insandırlar. Hayatları çalan, umudu baltalayan insanlar sevgisizce yaşayan ve sadece insancık olan muadillerdir. Yaratılmış en değerli varlık olan İnsan, basit çıkar ve ilişkiler ağında son derece yıpranmaktadır. Bunca kirlenmişliğe karşın, köprü kurup karanlıkları geçmenin tek yolu yüreğinde sevgiyi yaşatmaktan geçer.

Çoğumuz hayata yılları sığdırdık; ama yıllara hayatı sığdıramadık. Deniz olduk deryaya aktık; ama kendimize bir yağmur yağdıramadık. Hep sevgisizlikle yaşadık. Dağları aştık; ama kendimizi aşamadık. Oysa yaşam; tasada ve kıvançta sevgiyle bir çember oluşturmaktan geçmiyor mu? Özgürlük, Kardeşlik ve paylaşım bağında ağacımız dökmesin gazel... İnsanlık evrimi, hep devinimi ve gelişimi gösterdiğine göre, tüm güzel idealler düş olmadı ve olmayacaktır da. Kervan sevgi önderliğinde. İlerleyecektir.

İnsanı hayvandan ayıran özelliklerden biri de  zarif bir varlık olmasıdır. İnsan birçok şey yapabilir, ama bunu zarafetle, yapmalı... Nerede olursa olsun, iş, siyaset, sanat alnında yapıp ettiklerimiz, ürettiklerimiz, davranışlarımız zarif olmalı. Diğer insanları kırmamalı, üzmemeli, onlara zarar vermemeli. Bu önemli bir insani özellik, diye düşünüyorum..

           .. İnsan her şey den önce sosyal bir varlıktır,  başkalarıyla birlikte insanlığını yaşar.. Bu da onları görmek, ziyaret etmek ve bir araya gelmekle, meşveretle, hasbihal etmekle olur. Bu yüzden daima dostlarımızı, arkadaşlarımızı, yakınlarımızı ziyaret etmeliyiz. Ahlakta, dinde, yaşamda (sosyolojide) ziyaretin önemli bir yeri var. Örneğin “sılayı rahim” var dini kültürümüzde. Ayrıca  “gözden ırak olan, gönülden de ırak olur” diye bir söz var.  

            Aslına bakarsak cimrilik duygusu mertlikle birlikte var insanda. Tıpkı korkunun cesaretle, öfkeninim sakinlikle ya da nefretin sevgiyle, acının mutlulukla siyam ikizleri gibi  Bir arada bulunması gibi. Biri diğerinden beslenerek büyür. Mertlik duygusu cimriliği kemirerek gürbüzleşir, o büyüdükçe cimrilik duygusu zayıflayıp küçülür.

            Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

                                            Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar


 

 


 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI SAADETİ YAŞAMAK TUTKU İNANÇ YASASI HAMDET İÇTENLİKLE   YARATICIDIR SADECE TANRIDIR TUTSAKSINIZ BAŞI BOŞ İDDİA MUTLULUĞUN ÇOCUK HALİ  DOĞA ÖLGÜR OLMADIKÇA İNSAN TUTSAKTIR BİR POTADA ERİTMEK TRAFİK  BİLİNÇSİZLİĞİ TRAFİK BİLİNÇSİZLİĞİ CEHALETİN ŞİFRESİ BİR ORGAN BİR HAYAT EGİTİM TÜM ENGELLERİ AŞAR ÖFKE RÜZĞARI SİYASET VE AHLAK 2 AYDIN İNSAN BEN SUÇLUYUM HAKİM BEY AHLAK YASASI AH ŞU SOSYAL MEDYA VARYA ADI EGO SOYADI OGE YÜKÜNÜ AGIR YOLUNU IRAK ETME YATSIYA KADAR YANAN MUM YAPILAN YARDIM REKLAM EDİLİYORSA TEFECİLİKTİR VİCDAN VE AHLAK TALİHSİZ ŞEHİR MERSİN ŞÜKRETMENİN MUCİZEYİ HUZURU POPÜLİZM SONRASI YALNIZLIK KOBİLER VE LOBİLER KENDİNİ YÖNETMEK ( 3 ) KENDİNİ YÖNETMEK ( 2 ) KABUS İBLİSİN DOĞASI HEM OKUDUM HEMİDE YAZDIM ÇINĞIRAKLI YILAN BİR SÖMÜRÜ MEKANİZMASI MODA BENİM YALANIM SENİN DOĞRULARINI DÖVER KABUS İBLİSİN DOĞASI ÖNCE BEN ÇİÇEKLERDE KONUŞUR BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK ISLAK MENDİL ÇIKTI HALAY BOZULDU SİYASETİN AKIL OYUNLARI ÇOCUKLUK VE GELİNLİK GÖÇLER SORUNU HÜZÜNBAZ YER YÜZÜNDEN NOTLAR HARDAL TOHUMU MUSTAFA MIZRAK KİMDİR İNSAN İNSANA İYİ GELİR OYSA FACEBOOK’DA BEŞBİN ARKADAŞI VARDI İŞTE BU NEDENLE GİDİN / SONSUZ YAŞAMI PAYLAŞIN DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM BİLİM PROBLEM OLUŞTURUR / SEVGİ ÇÖZER HUKUK ŞOVALYELERİ HER SİSTEM KENDİNE UYGUN LİDERLER DOĞURUR ASIRLARDIR BİLİNEMEYEN SIR DEMOKRASİ SOSYALİZME GİDEN YOLDUR KARANLIK GÜÇLER / SÖZDE SOL PARTİLER ÇAĞIMIZ HİTLERİNE DUR DENİLMELİ KURTARIN DİLİNİZİ ISIRĞAN OTLARINDAN SEVGİ VE ÖZGÜRLÜK KARA KARA KARTALLAR KARAMSARLIK RUHU KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER DEDE KORKMA REKLAM TANITIR KAZANDIRIR DÜNYA KADINLA GÜZELDİR DEMİR KALP. MUSA’NIN ASASI SEVGİ VE GÜNEŞ AYDIN İNSAN LOBİ SOSYAL MEDYA RAST GELE KAN KOKUYOR ÇİÇEKLER DEVE VE İĞNE DELİGİ TERÖR PROFESÖR PİTT DEĞİŞİM EZOP’UN ÖVKÜSÜ BAŞKA PENCERE MEMLEKET BÖYLE OLMAMALIYDI MUTLULUĞUN SIRRI COP MU JOP MU ? ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP SEVGİ KUTSALDIR KEDİLER VE KÖPEKLER DÜMBELEK BASIN BAYRAM ETMELİ Ortadoğu’da hiç dinmeyen ateş