https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-9de8d165ba1b6ef15ee0.jpg
Mustafa Mızrak

KENDİNİ YÖNETMEK ( 2 )

02-11-2018 22:01

 

İyi bir yönetici ayrıntılarla fazla zaman kaybetmez, sorumluluk vermekten korkmaz. Hem unutmayın ki eğer çalışanınıza sorumluluk yüklemeyi başarabilirseniz onların saygısını kazanırsınız ve kendilerini geliştirmelerine, yeteneklerini fark etmelerine fırsat vermiş olacaksınız. Amacınız denetimi elden bırakmadan serbestliği sağlamak olmalı. Böylece her iki taraf ta kazanacaktır. Siz bir yönetici olarak aynı zamanda çalışanlarınız için örnek kişisinizdir, çünkü onlar da bir gün sizin kariyerinize sahip olmak isteyeceklerdir. Siz onlara çalışmalarınızla, zamanınızı nasıl değerlendirdiğiniz ile, gösterdiğiniz performansınızla örnek olacaksınız. Siz ne kadar olumlu davranışlar sergilerseniz, çalışanlarınız da o kadar olumlu davranış göstereceklerdir. Disiplinsiz bir yöneticinin disiplinli çalışanları olma ihtimali çok düşüktür.


Yönetimin, bütün işletme, yönetim bilimi, sosyal bilim kitaplarında onlarca çeşit tanımı yapılmıştır.

Kötü yöneticilerin ortak özellikleri vardır. Kayırmacılık, ayrımcılık, eleştirileri insan içinde, övmeyi kapalı kapılar ardında yapmak, dinlememek, sorumluluk vermemek, hakaret etmek, aşırı otoriter davranmak kötü bir yöneticinin en belirgin özellikleridir.

Şu bilinen bir gerçek ki, işten ayrılmalarda en yaygın sebep işyeri değil kötü yönetici oluyor. Eğer kötü bir yöneticiye denk düşerseniz işiniz zor.

Kötü bir yönetici hem iş hayatınızı hem özel hayatınızı zindana çevirebilir. Pek çoğumuz bir dönem kötü bir yönetici ile çalışmış ya da çalışana tanık olmuştur.


Adalet duygusundan yoksun olmak.

‘Yalakaları’ terfi ettirmek. Yalakaların bir yerlere geldiğini görmek çalışanda çok derin bir hayal kırıklığı yaratır. Hem patrona hem de şirkete olan güveni sarsar. Yasal haklara karşı duyarsızlık.

Kişilik haklarına saldırı.

Yönetme, yönlendirme ve koordinasyon eksikliği.

Otoriteyi ele geçirmek ve uzun süre otoriteye sahip çıkma arzusu.

Kötü bir yönetici bütün başarıları kendine mal eder, tüm başarısızlıkları ise çalışanlarına. Bir şeyler yanlış gittiğinde anında topu çalışana atar ve kendisi o olaydan uzaklaşır.

Yüksek sesle bağırarak konuşur, hakaretler yağdırır.

- Sık sık karar değiştirmek de kötü bir yönetici özelliği, bu durumda çalışanlar ne yapacaklarını bilemez, sonunda olan da yine onlara olur.

Çalışanı ödüllendirmeyi, takdir etmeyi bilmezler.

Siyaset, imkan sanatıdır. Yani iyi idareci; mevcut bütün kaynakları, en iyi şekilde kullanabilendir. Bunun için idarecinin; geniş düşünen, ön yargısız, duyguları yerine aklıyla hareket eden vasıflara haiz olması önemlidir. Başarılı bir idareci için en kıymetli kaynak insandır.

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

                                            Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI SAADETİ YAŞAMAK TUTKU İNANÇ YASASI HAMDET İÇTENLİKLE   YARATICIDIR SADECE TANRIDIR TUTSAKSINIZ BAŞI BOŞ İDDİA MUTLULUĞUN ÇOCUK HALİ  DOĞA ÖLGÜR OLMADIKÇA İNSAN TUTSAKTIR BİR POTADA ERİTMEK TRAFİK  BİLİNÇSİZLİĞİ TRAFİK BİLİNÇSİZLİĞİ CEHALETİN ŞİFRESİ BİR ORGAN BİR HAYAT EGİTİM TÜM ENGELLERİ AŞAR ÖFKE RÜZĞARI SİYASET VE AHLAK 2 AYDIN İNSAN BEN SUÇLUYUM HAKİM BEY AHLAK YASASI AH ŞU SOSYAL MEDYA VARYA ADI EGO SOYADI OGE YÜKÜNÜ AGIR YOLUNU IRAK ETME YATSIYA KADAR YANAN MUM YAPILAN YARDIM REKLAM EDİLİYORSA TEFECİLİKTİR VİCDAN VE AHLAK TALİHSİZ ŞEHİR MERSİN ŞÜKRETMENİN MUCİZEYİ HUZURU POPÜLİZM SONRASI YALNIZLIK KOBİLER VE LOBİLER KENDİNİ YÖNETMEK ( 3 ) KABUS İBLİSİN DOĞASI HEM OKUDUM HEMİDE YAZDIM EVRENSEL İNSANLIK ÇINĞIRAKLI YILAN BİR SÖMÜRÜ MEKANİZMASI MODA BENİM YALANIM SENİN DOĞRULARINI DÖVER KABUS İBLİSİN DOĞASI ÖNCE BEN ÇİÇEKLERDE KONUŞUR BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK ISLAK MENDİL ÇIKTI HALAY BOZULDU SİYASETİN AKIL OYUNLARI ÇOCUKLUK VE GELİNLİK GÖÇLER SORUNU HÜZÜNBAZ YER YÜZÜNDEN NOTLAR HARDAL TOHUMU MUSTAFA MIZRAK KİMDİR İNSAN İNSANA İYİ GELİR OYSA FACEBOOK’DA BEŞBİN ARKADAŞI VARDI İŞTE BU NEDENLE GİDİN / SONSUZ YAŞAMI PAYLAŞIN DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM BİLİM PROBLEM OLUŞTURUR / SEVGİ ÇÖZER HUKUK ŞOVALYELERİ HER SİSTEM KENDİNE UYGUN LİDERLER DOĞURUR ASIRLARDIR BİLİNEMEYEN SIR DEMOKRASİ SOSYALİZME GİDEN YOLDUR KARANLIK GÜÇLER / SÖZDE SOL PARTİLER ÇAĞIMIZ HİTLERİNE DUR DENİLMELİ KURTARIN DİLİNİZİ ISIRĞAN OTLARINDAN SEVGİ VE ÖZGÜRLÜK KARA KARA KARTALLAR KARAMSARLIK RUHU KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER DEDE KORKMA REKLAM TANITIR KAZANDIRIR DÜNYA KADINLA GÜZELDİR DEMİR KALP. MUSA’NIN ASASI SEVGİ VE GÜNEŞ AYDIN İNSAN LOBİ SOSYAL MEDYA RAST GELE KAN KOKUYOR ÇİÇEKLER DEVE VE İĞNE DELİGİ TERÖR PROFESÖR PİTT DEĞİŞİM EZOP’UN ÖVKÜSÜ BAŞKA PENCERE MEMLEKET BÖYLE OLMAMALIYDI MUTLULUĞUN SIRRI COP MU JOP MU ? ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP SEVGİ KUTSALDIR KEDİLER VE KÖPEKLER DÜMBELEK BASIN BAYRAM ETMELİ Ortadoğu’da hiç dinmeyen ateş