https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-9de8d165ba1b6ef15ee0.jpg
Mustafa Mızrak

POPÜLİZM SONRASI YALNIZLIK

02-11-2018 22:04

 

Popüler bir şarkıcının müziğiyle güne başlamak, popüler bir kıyafet seçimi ile yola koyulmak, elimizde popüler bir kitapla yolculuk etmek, sosyal medyada popüler kişileri, siteleri, ürünleri takip etmek, popüler bir filmi izlemek ve belki de popüler bir restoranda yemekle günü nihayetlendirmek yine elimizde.

Birçok seçim kişisel beğeni ile doğrudan ilgili olduğundan elbette böyle bir 24 saat herkesin tercihi olmayabilir ya da göze çok eğreti görünebilir. Fakat diğer yandan toplumun dolaylı olarak dayatması sonucu, bir şekilde “cahil” kalmak ya da dışlanmak korkusu ile ve zorla da olsa içine düşülen bir durum haline de gelmiş ya da geliyor olabilir. Tüm bunlar önünde sonunda bir şekilde kişinin kendi kontrolü dâhilindedir. Popüler olanı seçmeme hakkını kullanmayı tercih edebilir insan. Arkadan gelmeyi, bilgisiz görünmeyi bir yere kadar göze alabilir. Göze alamadığı konu bunun sonucunda eline tutuşturulacak olan yalnızlıktır. İnsan doğası gereği ilgiye ihtiyaç duyar. İlgi görmeye, onay almaya, kendini değerli hissetmeye… İlişkileriyle büyür, gelişir, motive olur. Aslında daha ilk başa döndüğümüzde tüm bunların yüreğimizdeki sevgisizlikten kaynaklandığını bilmek çokta güç değil.

 

Hemen akla sosyal medya paylaşımlarının kimisi için ne kadar önemli olduğu konusu gelebilir mesela… Paylaştığı bir görselin, bir yazının, bir haberin ya da hayatından bir kesitin beğenilmesi, onay alması beklenilen bir tatmin duygusu yaşatır insana. Paylaştığı alanın kendi özel sayfası, ne olursa olsun kendi istediği, sevdiği ya da önemli bulduğu şeyleri paylaşabileceği sadece kendine özel bir platform olduğunu bir anda unutuverir. Zira kişisel ama genele açık olan bu platform da onun için bir popülerlik alanıdır.

 

Bazen yazdığı şeyden pişmanlık duyar, bazen paylaştığı bir görsel öncesinde nasıl bir tepki alacağı korkusu ile dakikalarca düşünür… Aslında komik ve anlamsız gibi görünen bu durum insanın ihtiyacı konusunda dikkat çekicidir.

Bir başka konu ise ilişkiler arası popülerlik çekişmesidir. Bir çocuğun elinde tuttuğu oyuncağı ile akranları arasında yaşadığı gözde olma halini olduğu gibi alıp, bu sefer şimdinin koca hayatlarına dâhil etmeye başlar. Sahip olduğu statü, edindiği arkadaşlıklar, yetenekleri, hayatına dair her şey bir anda farklı ve önde olması için bir bahane ya da araç haline gelebilecek tehlikededir. En mütevazı halinden bir anda sıyrılıp, en yakınına dahi farklı olma halini takınmaya hazır durur. Alçak gönüllükle yaptığı bir iş, bir anda bir başkasının daha iyi olması, daha önde olması, daha istekli olması sebebiyle içine sindiremediği zorunluluklara dönüşebilir. Geride kalma düşüncesi tüm zihnini kaplar ve karşı tarafla samimiyet çizgisini bir anda sıfıra çeker. Tekelleşmek ister. Tek iyi, güzel, doğru, başarılı ya da o anın getirdiği ayrıcalık her ne ise ona sahip, popüler ve önde olarak duruma dâhil olmaya özen gösterir.

Tüm bu süreci yaşarken herkes görünmez olur birden de ama konu kendisinin dışarıda kaldığı durumlar için maalesef bambaşka bir hale dönüşür. Başlarda ilişkilerinde seçici olmaya başlar. Etrafında dönüp duran haksızlıkları, minik çıkar çatışmalarını bir türlü anlamlandıramaz. Bir saniye önce her şeyin iyi gittiği bir yerde, bir saniye sonra inanılmaz bir gurur kapısına kendisini toslamış bulur. Giderek her şeye ve herkese yabancılaşarak tüm ilişkilerini önüne koyup hepsini teker teker sorgulamaya başlar. Hangisinin gerçek, hangisinin sahte olduğunu ayırt etmek ister. Süreç ona ışık tutacağı yerde, aksine onu bir kısırdöngünün içine fırlatıp atar ve sonunda yalnızlaşmaya razı olur. Çünkü insan bu dünyada yaşarken gidip “en arkada oturmayı” değil, kendine en öndeki, en özel yeri bulmayı amaç edinir.

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

                                            Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

 

 

 

 

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI SAADETİ YAŞAMAK TUTKU İNANÇ YASASI HAMDET İÇTENLİKLE   YARATICIDIR SADECE TANRIDIR TUTSAKSINIZ BAŞI BOŞ İDDİA MUTLULUĞUN ÇOCUK HALİ  DOĞA ÖLGÜR OLMADIKÇA İNSAN TUTSAKTIR BİR POTADA ERİTMEK TRAFİK  BİLİNÇSİZLİĞİ TRAFİK BİLİNÇSİZLİĞİ CEHALETİN ŞİFRESİ BİR ORGAN BİR HAYAT EGİTİM TÜM ENGELLERİ AŞAR ÖFKE RÜZĞARI SİYASET VE AHLAK 2 AYDIN İNSAN BEN SUÇLUYUM HAKİM BEY AHLAK YASASI AH ŞU SOSYAL MEDYA VARYA ADI EGO SOYADI OGE YÜKÜNÜ AGIR YOLUNU IRAK ETME YATSIYA KADAR YANAN MUM YAPILAN YARDIM REKLAM EDİLİYORSA TEFECİLİKTİR VİCDAN VE AHLAK TALİHSİZ ŞEHİR MERSİN ŞÜKRETMENİN MUCİZEYİ HUZURU KOBİLER VE LOBİLER KENDİNİ YÖNETMEK ( 3 ) KENDİNİ YÖNETMEK ( 2 ) KABUS İBLİSİN DOĞASI HEM OKUDUM HEMİDE YAZDIM EVRENSEL İNSANLIK ÇINĞIRAKLI YILAN BİR SÖMÜRÜ MEKANİZMASI MODA BENİM YALANIM SENİN DOĞRULARINI DÖVER KABUS İBLİSİN DOĞASI ÖNCE BEN ÇİÇEKLERDE KONUŞUR BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK ISLAK MENDİL ÇIKTI HALAY BOZULDU SİYASETİN AKIL OYUNLARI ÇOCUKLUK VE GELİNLİK GÖÇLER SORUNU HÜZÜNBAZ YER YÜZÜNDEN NOTLAR HARDAL TOHUMU MUSTAFA MIZRAK KİMDİR İNSAN İNSANA İYİ GELİR OYSA FACEBOOK’DA BEŞBİN ARKADAŞI VARDI İŞTE BU NEDENLE GİDİN / SONSUZ YAŞAMI PAYLAŞIN DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM BİLİM PROBLEM OLUŞTURUR / SEVGİ ÇÖZER HUKUK ŞOVALYELERİ HER SİSTEM KENDİNE UYGUN LİDERLER DOĞURUR ASIRLARDIR BİLİNEMEYEN SIR DEMOKRASİ SOSYALİZME GİDEN YOLDUR KARANLIK GÜÇLER / SÖZDE SOL PARTİLER ÇAĞIMIZ HİTLERİNE DUR DENİLMELİ KURTARIN DİLİNİZİ ISIRĞAN OTLARINDAN SEVGİ VE ÖZGÜRLÜK KARA KARA KARTALLAR KARAMSARLIK RUHU KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER DEDE KORKMA REKLAM TANITIR KAZANDIRIR DÜNYA KADINLA GÜZELDİR DEMİR KALP. MUSA’NIN ASASI SEVGİ VE GÜNEŞ AYDIN İNSAN LOBİ SOSYAL MEDYA RAST GELE KAN KOKUYOR ÇİÇEKLER DEVE VE İĞNE DELİGİ TERÖR PROFESÖR PİTT DEĞİŞİM EZOP’UN ÖVKÜSÜ BAŞKA PENCERE MEMLEKET BÖYLE OLMAMALIYDI MUTLULUĞUN SIRRI COP MU JOP MU ? ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP SEVGİ KUTSALDIR KEDİLER VE KÖPEKLER DÜMBELEK BASIN BAYRAM ETMELİ Ortadoğu’da hiç dinmeyen ateş