https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-9de8d165ba1b6ef15ee0.jpg
Mustafa Mızrak

ÖFKE RÜZĞARI

06-06-2019 20:37

Doktor, akıl hastasının iyileştiğine karar verip akıl hastasını taburcu etmiş. Buna çok sevinen hasta gelip doktoruna şöyle demiş;

-"Doktor Bey, size hediye ayakkabı yapacağım ama sorayım dedim, topuğu önde mi olsun arkada mı?

Bazen sorunun yönünü değiştirir ve öfkemizi başka şeylere yöneltir, bazen inkâr yöntemine başvurarak sorunun ağır baskısından kurtulmaya çalışırız. Bazen karşı tepki geliştirerek, sorunun tam tersi bir durumun söz konusu olduğunu göstermeye çalışırız. Bazen de zorlanılan bir durumu akla uygun hale getirmeye çalışırız. Aslında savunma mekanizmalarımız bir sorunu çözen değil, o soruna rağmen şimdilik ayakta kalmamızı sağlayan bir yöntemdir.

Böyle durumlarda sorun yerli yerince durur, ancak o sorunu o anlar için hissetmeyiz.

Bu da savunma mekanizmalarının bizi ayakta tuttuğunu ama adım atmamızı ve ilerlememizi sağlayamadığını göstermektedir. Bireylerin işlevsellik ve çözüm kapasitesini yok eden bastırmanın aksine, yüceltme mekanizması kullanıldıkça kişi daha verimli ve başarılı hale gelir. Bu nedenle psikanalistler yüceltmeyi gerçek anlamda başarılı tek savunma mekanizması olarak kabul ederler.

 

Güçlü bir benlik olmadan sağlam bir kişiliğe sahip olmamız da mümkün değildir.

Bastırdığımız duygularımız ve gerçeklerimiz bedenimizden dışarıya fizyolojik veya psikolojik bir rahatsızlık olarak fışkıracaktır.

Sorunları bastırmayıp onların üzerine gitmek ve çözmek en doğru yöntemdir. Hatta sorunu çözen yöntemler kullanmak her zaman gerçek başarıyı getirecektir.

Kısacası yüceltme mekanizması yani başka alanda başarılı olma güdülenmesi üretken ve verimli bir yöntemdir. Çünkü bu yöntem alt-benliğin saldırganlığını zararsız bir şekilde dışa vurmasına izin verir. Böylece benlik bu dürtüleri geride tutmaya çalışarak enerjisini boş yere harcamamış olur.  Örneğin çok sert ve agresif bir oyun stili olan futbolcu sevilir ve alkışlanır. Bu da kişiyi rahatlatır, ona enerji verir ve başarılı olmasını sağlar. İşte yüceltme böyle bir şeydir.

 

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

                                         Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

 

 

 

 

 

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI SAADETİ YAŞAMAK TUTKU İNANÇ YASASI HAMDET İÇTENLİKLE   YARATICIDIR SADECE TANRIDIR TUTSAKSINIZ BAŞI BOŞ İDDİA MUTLULUĞUN ÇOCUK HALİ  DOĞA ÖLGÜR OLMADIKÇA İNSAN TUTSAKTIR BİR POTADA ERİTMEK TRAFİK  BİLİNÇSİZLİĞİ TRAFİK BİLİNÇSİZLİĞİ CEHALETİN ŞİFRESİ BİR ORGAN BİR HAYAT EGİTİM TÜM ENGELLERİ AŞAR SİYASET VE AHLAK 2 AYDIN İNSAN BEN SUÇLUYUM HAKİM BEY AHLAK YASASI AH ŞU SOSYAL MEDYA VARYA ADI EGO SOYADI OGE YÜKÜNÜ AGIR YOLUNU IRAK ETME YATSIYA KADAR YANAN MUM YAPILAN YARDIM REKLAM EDİLİYORSA TEFECİLİKTİR VİCDAN VE AHLAK TALİHSİZ ŞEHİR MERSİN ŞÜKRETMENİN MUCİZEYİ HUZURU POPÜLİZM SONRASI YALNIZLIK KOBİLER VE LOBİLER KENDİNİ YÖNETMEK ( 3 ) KENDİNİ YÖNETMEK ( 2 ) KABUS İBLİSİN DOĞASI HEM OKUDUM HEMİDE YAZDIM EVRENSEL İNSANLIK ÇINĞIRAKLI YILAN BİR SÖMÜRÜ MEKANİZMASI MODA BENİM YALANIM SENİN DOĞRULARINI DÖVER KABUS İBLİSİN DOĞASI ÖNCE BEN ÇİÇEKLERDE KONUŞUR BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK ISLAK MENDİL ÇIKTI HALAY BOZULDU SİYASETİN AKIL OYUNLARI ÇOCUKLUK VE GELİNLİK GÖÇLER SORUNU HÜZÜNBAZ YER YÜZÜNDEN NOTLAR HARDAL TOHUMU MUSTAFA MIZRAK KİMDİR İNSAN İNSANA İYİ GELİR OYSA FACEBOOK’DA BEŞBİN ARKADAŞI VARDI İŞTE BU NEDENLE GİDİN / SONSUZ YAŞAMI PAYLAŞIN DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM BİLİM PROBLEM OLUŞTURUR / SEVGİ ÇÖZER HUKUK ŞOVALYELERİ HER SİSTEM KENDİNE UYGUN LİDERLER DOĞURUR ASIRLARDIR BİLİNEMEYEN SIR DEMOKRASİ SOSYALİZME GİDEN YOLDUR KARANLIK GÜÇLER / SÖZDE SOL PARTİLER ÇAĞIMIZ HİTLERİNE DUR DENİLMELİ KURTARIN DİLİNİZİ ISIRĞAN OTLARINDAN SEVGİ VE ÖZGÜRLÜK KARA KARA KARTALLAR KARAMSARLIK RUHU KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER DEDE KORKMA REKLAM TANITIR KAZANDIRIR DÜNYA KADINLA GÜZELDİR DEMİR KALP. MUSA’NIN ASASI SEVGİ VE GÜNEŞ AYDIN İNSAN LOBİ SOSYAL MEDYA RAST GELE KAN KOKUYOR ÇİÇEKLER DEVE VE İĞNE DELİGİ TERÖR PROFESÖR PİTT DEĞİŞİM EZOP’UN ÖVKÜSÜ BAŞKA PENCERE MEMLEKET BÖYLE OLMAMALIYDI MUTLULUĞUN SIRRI COP MU JOP MU ? ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP SEVGİ KUTSALDIR KEDİLER VE KÖPEKLER DÜMBELEK BASIN BAYRAM ETMELİ Ortadoğu’da hiç dinmeyen ateş