https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-9de8d165ba1b6ef15ee0.jpg
Mustafa Mızrak

BİR ORGAN BİR HAYAT

22-07-2019 18:36

 

 Günümüzde organ nakli konusu, alternatifsiz bir tedavi yöntemi olması yüzünden tıp ilminin önemli bir uğraşısı olduğu gibi, organı veren ve alan iki tarafın da insan olması ve insan uzvu üzerinde yaşaması gerekmektedir. Ancak konu yakından incelendiğinde organ naklinin doğrudan ilişkisi, daha doğrusu organ naklinin kişinin inancını zedeleyen bir yönü bulunmadığı, ifade edilebilir. Nitekim organların toprakta çürümesi, yanıp kül olması, hayvanlar tarafından parçalanıp yenmesi yerine bir başka insana hayat vermesi hiçbir inanca aykırı değildir. Türkiye’de Diyanet işleri başkanlığının bu konudaki açıkça beyanı organ bağışının caiz olduğu yönündedir.

 

*** Ülkemizde olduğu gibi Almanya’da yeterince organ bağışı yapılmadığı için her yıl en az beş bin kişi yaşamını yitiriyor. Soruna çözüm bulunması amacıyla yeni bir yasa tasarısı hazırlandı. Organ bağışının nasıl artırılabileceğine yönelik çözüm arayışları, Almanya’da uzun süredir tartışılıyor. Kısa bir süre önce Federal Sağlık Bakanının başkanlığında ilgili eyalet bakanları bir araya gelmiş, ‘tercih ve itiraz yöntemini masaya yatırmış, ancak bu konuda bir uzlaşma sağlamamıştı. Tercih yöntemi her vatandaşa en az bir kez ‘’Beyin ölümü gerçekleşmesi durumunda organlarını bağışlamak ister mi, istemez mi?’’ şeklinde sorulmasını ve verilen kararın kişinin kimlik kartında yer almasını öngörüyor. İtiraz yöntemi ise bütün vatandaşların, itiraz etmedikleri sürece, otomatik olarak organ bağışçısı kabul edilmesi görüşüne dayanıyor. Ki doğru olan yöntemde hangi açıdan bakılırsa bakılsın budur.

 

Ülkemizde her yıl binlerce insan organ bağışı yetersizliğinden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bu duruma seyirci kalıp organlarımızın toprak erimesine seyirci kalmak sosyal ve inançsal açıdan asla etik değildir. İnsan hayatı esastır. Eğer organ bağışı kişi hayattayken kendi rızasıyla bağış olarak yapılmışsa sıkıntı yoktur. Bedensel olarak ölmüş kişinin rızası alınamayacağına göre hayattayken oluru alınmamış olsa dahi organ bağışı yapılmasında bir sakınca yoktur. Fakat Türkiye’de bizlerinde vurdumduymazlığı ile her yıl binlerce insan organ beklerken hayatını kaybetmektedir. Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

 

------------------------

 

BİR POLİTİKACININ BUNALIMI

 

Günlük dilde, politika sözcüğünü kullanırken hep partiler üzerinden gideriz. Oysa politika bir programlar ve uygulamalar bütünüdür. Yaklaşımın rengi, hizmetlerin yapılış biçiminden hareketle yönetimin karakteristiğidir. Seçimle iş başına gelen hükümet, devleti yönetirken önceden hazırlanan ve partisinin görüşünü yansıtan politikalarını yaşama geçirmek ister. Dolayısıyla, devletin hizmet üretmesi beklenen her alanda politikalar yapılır. Bu süreçte yürüyen tüm tartışmalar, öğrenmeler ve düşüncelerin bütünü, o süreçte siyasettir. Görüldüğü gibi siyaset aslında partilerden bağımsız, bizim yaşamımızın içi ve kendisidir. Siyasetin, her an içindeyiz ve konuştukça üretiyoruz. Siyaset ve politika özünde benzerlik içermekle birlikte, devleti yönetme biçimi, sanatı olarak yorumlanabilir. Bizim deneyimlerimizden hareketle kavramlara yüklediğimiz anlamlar gösterebilir. Politika üretirken belirttiğim BAKIŞ AÇISI önemlidir.

 

Bakış açısının, toplumdan yana olması ‘sosyal politikaların gerçekleşmesine yardımcı olur. Sosyal politikalar, bu kadar basit bir şekilde ortaya çıkmaz. Aslında, kapitalist düzen içerisinde ‘sosyal demokrasinin insanı temel alan yaklaşımıyla karşılaştığımız uygulamalar bütünü, daha toplumsal bir duruşa sahip olduğundan sosyal politikaları üretir. Anayasada belirtilen SOSYAL DEVLET olma ilkesini görünür kılmak için sosyal politikalar geliştirmek gerek. Bu gerekliliği yerine getiriyormuş gibi yapmaksa ahmaklık. Temel ‘sosyal yardımları’ ya da ‘sosyal hizmetleri’ sosyal politikalar olarak tanıtmak büyük bir yanılgıya düşürür. Siyaset dediğimiz kavram partilerden bağımsız olarak değerlendirilebilir ve siyasetin ürettiği uygulamaların metodolojisi gibi yorumlanabilir. MERKEZİ YÖNETİM Merkezi hükümet sosyal politikaların uygulanmasını Bakanlıklar düzeyinde düşünmeye başlamış olsa da sanki tek bir bakanlığın adına koyunca bu sözcükleri, sihirli bir dönüşüm olacakmış gibi algılanıyor. Gerçekte olması gereken, tüm hizmetlerin SOSYAL POLİTİKALAR kapsamında değerlendirilerek her adımda bu temel bakış açısını görmek gerekir. Eğer bu sözcüklerin üzerine kurulu bir bakanlık olacaksa diğer tüm bakanlıkların da toplumsal bakış açısını irdeleyebilmelidir. Bizde sosyal politikalar’ yardım odaklı hale gelmiştir.

 

Bunu değiştirmek için yerelde sosyal politikaların etkin ve somut uygulamalarının görülmesi gerekir. Toplumsal dönüşüm için özellikle kendilerini SOSYAL DEMOKRAT olarak tanımlayan muhalefete çok iş düşüyor. Günübirlik sosyal etkinliklerle sosyal politikaların geliştirilmesi mümkün olmaz. Belediyeler, yerel yönetimlerin farklılaşan bir parçası olarak önemli bir yere sahipler. Merkezi yönetim tarafından sosyal politikalar adı altında yapılanların yerelde örnek alınmadan, sosyal demokrat belediyelerin uzun vadeli planlar yaparak programlarını geliştirmesi gereklidir. Öncelikle çalışanların özlük hakları ve iş barışı sağlanmalı, tüm belediye çalışanları arasında adaletli maaş uygulamasının yapılması ilk uygulama olmalıdır. Hizmet üretmesi beklenen personel ancak o zaman toplumsal bakış açısını iç rahatlığıyla sağlar. Sosyal politikalar uzun vadeli olur.

 

Politika dediğimizde, bütçe ayırdığımız uygulamaların hepsinin sürdürülebilir olması ana değerlendirme ölçütüdür. Bu nedenle, beş yıllığına seçilen belediye başkanları ilk yıllarında bu bakış açısını içeren dönemleri boyunca yürütülmesi mümkün olacak uygulamalara kaynak ayırmayı tercih etmelidir. Böylelikle, sosyal politikalar adı altından yapılanlardan nelerin gerçekçi olduğu çok net anlaşılır. SEVGİYLE KALIN. ÇÜNKÜ SEVGİNİZ YOKSA İÇİ BOŞ ÇINLAYAN BİR BAKIR KAPTAN FARKINIZ OLMAYACAKTIR.

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI SAADETİ YAŞAMAK TUTKU İNANÇ YASASI HAMDET İÇTENLİKLE   YARATICIDIR SADECE TANRIDIR TUTSAKSINIZ BAŞI BOŞ İDDİA MUTLULUĞUN ÇOCUK HALİ  DOĞA ÖLGÜR OLMADIKÇA İNSAN TUTSAKTIR BİR POTADA ERİTMEK TRAFİK  BİLİNÇSİZLİĞİ TRAFİK BİLİNÇSİZLİĞİ CEHALETİN ŞİFRESİ EGİTİM TÜM ENGELLERİ AŞAR ÖFKE RÜZĞARI SİYASET VE AHLAK 2 AYDIN İNSAN BEN SUÇLUYUM HAKİM BEY AHLAK YASASI AH ŞU SOSYAL MEDYA VARYA ADI EGO SOYADI OGE YÜKÜNÜ AGIR YOLUNU IRAK ETME YATSIYA KADAR YANAN MUM YAPILAN YARDIM REKLAM EDİLİYORSA TEFECİLİKTİR VİCDAN VE AHLAK TALİHSİZ ŞEHİR MERSİN ŞÜKRETMENİN MUCİZEYİ HUZURU POPÜLİZM SONRASI YALNIZLIK KOBİLER VE LOBİLER KENDİNİ YÖNETMEK ( 3 ) KENDİNİ YÖNETMEK ( 2 ) KABUS İBLİSİN DOĞASI HEM OKUDUM HEMİDE YAZDIM EVRENSEL İNSANLIK ÇINĞIRAKLI YILAN BİR SÖMÜRÜ MEKANİZMASI MODA BENİM YALANIM SENİN DOĞRULARINI DÖVER KABUS İBLİSİN DOĞASI ÖNCE BEN ÇİÇEKLERDE KONUŞUR BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK ISLAK MENDİL ÇIKTI HALAY BOZULDU SİYASETİN AKIL OYUNLARI ÇOCUKLUK VE GELİNLİK GÖÇLER SORUNU HÜZÜNBAZ YER YÜZÜNDEN NOTLAR HARDAL TOHUMU MUSTAFA MIZRAK KİMDİR İNSAN İNSANA İYİ GELİR OYSA FACEBOOK’DA BEŞBİN ARKADAŞI VARDI İŞTE BU NEDENLE GİDİN / SONSUZ YAŞAMI PAYLAŞIN DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM BİLİM PROBLEM OLUŞTURUR / SEVGİ ÇÖZER HUKUK ŞOVALYELERİ HER SİSTEM KENDİNE UYGUN LİDERLER DOĞURUR ASIRLARDIR BİLİNEMEYEN SIR DEMOKRASİ SOSYALİZME GİDEN YOLDUR KARANLIK GÜÇLER / SÖZDE SOL PARTİLER ÇAĞIMIZ HİTLERİNE DUR DENİLMELİ KURTARIN DİLİNİZİ ISIRĞAN OTLARINDAN SEVGİ VE ÖZGÜRLÜK KARA KARA KARTALLAR KARAMSARLIK RUHU KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER DEDE KORKMA REKLAM TANITIR KAZANDIRIR DÜNYA KADINLA GÜZELDİR DEMİR KALP. MUSA’NIN ASASI SEVGİ VE GÜNEŞ AYDIN İNSAN LOBİ SOSYAL MEDYA RAST GELE KAN KOKUYOR ÇİÇEKLER DEVE VE İĞNE DELİGİ TERÖR PROFESÖR PİTT DEĞİŞİM EZOP’UN ÖVKÜSÜ BAŞKA PENCERE MEMLEKET BÖYLE OLMAMALIYDI MUTLULUĞUN SIRRI COP MU JOP MU ? ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP SEVGİ KUTSALDIR KEDİLER VE KÖPEKLER DÜMBELEK BASIN BAYRAM ETMELİ Ortadoğu’da hiç dinmeyen ateş