https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-9de8d165ba1b6ef15ee0.jpg
Mustafa Mızrak

TUTSAKSINIZ

07-02-2020 22:41

Kaleminizin ucuna gelen söz vicdan duygunuzun sesiyse, dışarıdaki tutsaklığın daha beter olduğunu bilirsiniz Ürkenler, korkanlar, bana ne diyenler… Ve daha çok şey söyleyenler ya sinikliğin duvarlarının ardında, ya da umursamazlığın koltuklarında oturuyorlardır. İnsana reva görülen yanlışlara karşı olmak, sesini yükseltmek vicdani bir görev.Dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa, saldırıya, yıkıma uğramış insan için sesiniz çıkmıyorsa insanlığınızdan utanmalısınız. Siz aptal bir korkak ve karanlığın tutsağısınız. Tutsak insan, önünde hep bir saçmalık görür. Tanrıyı arayamayacak denli saplanmıştır bir karanlığa. İnsan, bu korkunun egemenliği altında sıkıştıkça erdem de uzaklaşır kendisinden.Dünya sermayenin ve teknolojinin kulu kölesi olmaktan kurtulmak istiyor, içine düştüğü çılgınlıktan çıkmaya çalışıyor..Ve daha onlarca korku sarmalı sarmış dört bir yanı.Dünyayı korku tutsaklığından sadece sevgi kurtarabilir.


 

Dokunmatik tutsaklık, toplumda hastalık değil de alışkanlık olarak niteleniyor. Bu hal bağımlıların tedaviye başvurmamasına sebep oluyor. Oysa internet bağımlılığı kötü alışkanlıklardan daha hızlı, daha sinsi yayılıyor. Çocukları dersinden, gençleri işinden, yetişkinleri hayattan koparıyor. Esir alıp kendine tutsak ediyor. Bağımlı tutsaklık deyince aklımıza öncelikle kötü alışkanlıklar gelir. Alkol, sigara, uyuşturucu, kumar alışkanlıkları başı çeker. Oysa bağımlılık, kötü alışkanlıklardan ibaret olmayacak kadar geniş kapsamlıdır. Bunlardan biri de eylemsel, davranışsal bağımlılıktır. En kötüsü hastalık olarak görülmemesidir. Dijital araçlara bağımlılık, yani tutsaklık.


 

Sizler korktuğunuz için bağımlılıklarınıza devam ediyor kendinizi tutsak olmaya mahkum edip kelepçeleniyorsunuz.. Kişi kendine olan saygısını yitirir. İçinde bir dağılma yaşar. Kendi kendine özgürlüğünü sınırlar, hayattan tat alamaz hale gelir ve artık tutsaktır. Yazı geçitsizdir. Zamanınız nerede başlarsa başlasın, yazının bıraktığı iz en derin lekeden daha kalıcıdır. Bu sebeplerle bir çok kişi cahilliğin tutsaklığı altındadır. Haksızlıklara karşı olan suskunluğu, sinikliği, bakışlardaki, sözlerdeki ürkekliği; yazılardaki kaypaklığı, iradesizliği başka türlü yorumlamak istemiyorum. Söyleyecek söz varsa eğer sizler karanlığın göbeğindeki tutsaklarsınız.

                Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter.

 

           Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI SAADETİ YAŞAMAK TUTKU İNANÇ YASASI HAMDET İÇTENLİKLE   YARATICIDIR SADECE TANRIDIR BAŞI BOŞ İDDİA MUTLULUĞUN ÇOCUK HALİ  DOĞA ÖLGÜR OLMADIKÇA İNSAN TUTSAKTIR BİR POTADA ERİTMEK TRAFİK  BİLİNÇSİZLİĞİ TRAFİK BİLİNÇSİZLİĞİ CEHALETİN ŞİFRESİ BİR ORGAN BİR HAYAT EGİTİM TÜM ENGELLERİ AŞAR ÖFKE RÜZĞARI SİYASET VE AHLAK 2 AYDIN İNSAN BEN SUÇLUYUM HAKİM BEY AHLAK YASASI AH ŞU SOSYAL MEDYA VARYA ADI EGO SOYADI OGE YÜKÜNÜ AGIR YOLUNU IRAK ETME YATSIYA KADAR YANAN MUM YAPILAN YARDIM REKLAM EDİLİYORSA TEFECİLİKTİR VİCDAN VE AHLAK TALİHSİZ ŞEHİR MERSİN ŞÜKRETMENİN MUCİZEYİ HUZURU POPÜLİZM SONRASI YALNIZLIK KOBİLER VE LOBİLER KENDİNİ YÖNETMEK ( 3 ) KENDİNİ YÖNETMEK ( 2 ) KABUS İBLİSİN DOĞASI HEM OKUDUM HEMİDE YAZDIM EVRENSEL İNSANLIK ÇINĞIRAKLI YILAN BİR SÖMÜRÜ MEKANİZMASI MODA BENİM YALANIM SENİN DOĞRULARINI DÖVER KABUS İBLİSİN DOĞASI ÖNCE BEN ÇİÇEKLERDE KONUŞUR BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK ISLAK MENDİL ÇIKTI HALAY BOZULDU SİYASETİN AKIL OYUNLARI ÇOCUKLUK VE GELİNLİK GÖÇLER SORUNU HÜZÜNBAZ YER YÜZÜNDEN NOTLAR HARDAL TOHUMU MUSTAFA MIZRAK KİMDİR İNSAN İNSANA İYİ GELİR OYSA FACEBOOK’DA BEŞBİN ARKADAŞI VARDI İŞTE BU NEDENLE GİDİN / SONSUZ YAŞAMI PAYLAŞIN DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM BİLİM PROBLEM OLUŞTURUR / SEVGİ ÇÖZER HUKUK ŞOVALYELERİ HER SİSTEM KENDİNE UYGUN LİDERLER DOĞURUR ASIRLARDIR BİLİNEMEYEN SIR DEMOKRASİ SOSYALİZME GİDEN YOLDUR KARANLIK GÜÇLER / SÖZDE SOL PARTİLER ÇAĞIMIZ HİTLERİNE DUR DENİLMELİ KURTARIN DİLİNİZİ ISIRĞAN OTLARINDAN SEVGİ VE ÖZGÜRLÜK KARA KARA KARTALLAR KARAMSARLIK RUHU KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER DEDE KORKMA REKLAM TANITIR KAZANDIRIR DÜNYA KADINLA GÜZELDİR DEMİR KALP. MUSA’NIN ASASI SEVGİ VE GÜNEŞ AYDIN İNSAN LOBİ SOSYAL MEDYA RAST GELE KAN KOKUYOR ÇİÇEKLER DEVE VE İĞNE DELİGİ TERÖR PROFESÖR PİTT DEĞİŞİM EZOP’UN ÖVKÜSÜ BAŞKA PENCERE MEMLEKET BÖYLE OLMAMALIYDI MUTLULUĞUN SIRRI COP MU JOP MU ? ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP SEVGİ KUTSALDIR KEDİLER VE KÖPEKLER DÜMBELEK BASIN BAYRAM ETMELİ Ortadoğu’da hiç dinmeyen ateş