https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-a33d737d2c.jpeg
Rabia Uyğur

Tarım işçilerinin sorunu ne zaman son bulacak

29-06-2020 15:15

Geçtiğimiz gün haber sitemizde önemli bir haber olarak yer alan ve birçok insanın adeta kanayan yaraya parmak bastınız diye bizleri arayarak haberimiz için teşekkür ettikleri tarım işçilerinin adeta teröre benzetilen serüvenlerinin ne zaman sonlanacağı hakikaten de merak konusu haline geldi.

Mevsimlik tarım işçilerinin ekmek parası yolundaki kaderi değişecek mi? En çok merak ettiği konular arasında tarım işçiliği ve ekmek parası yolunda can vermeleri oldu.

Mevsimlik tarım işçilerinin ülke genelinde birçok ilde ekmek parası için yaz mevsimi süresince çıkmış oldukları çile dolu yolculukta ve bulundukları yerlerde yaşamış oldukları sıkıntıların ve kayıpların ne zaman sonlanacağını açıkçası bende merak ediyorum.

Okul sezonu kapanmadan öğrencileri okullardan alarak tarım işçiliği için yolara düşen aileler, aynı zamanda kendi canlarını ve sevdiklerinin canlarını ekmek parası yolunda tehlikeye atmalarına dur denilmesi gerekiyor. Şanlıurfa aynı zamanda Türkiye ve dünyayı doyurabilecek bir tarım potansiyeline sahip. Fakat maalesef buna rağmen başka illere tarım işçisi göçü vermek zorunda kalıyor.   

GAP’ın başkenti Şanlıurfa’da tarım ve ziraat ürünleri çeşitliliğinin verim açısından oldukça yüksek rekoltelerde sağlayabilecek güçte. Bilinçli bir tarım politikası ile Şanlıurfa’nın tarım işçiliği konusunda göç vermek yerine göç alan bir il şekline dönüşebilir.

Dünya kurulduğu zaman ilk insan atamız HZ. Adem’in ilk tarımı bu topraklarda yaptığı rivayet edilir. Bu toprakların verimliğinin yüksek olduğu geçmişten bugüne bilinen bir gerçek. 

Buna ek olarak, tamamlanan Güneydoğu Anadolu Projesi ile birlikte 3 milyon insanın bu topraklarda istihdam edileceği bile geçmiş yıllarda konuşulan konuların başında gelmekteydi. Hatta geçtiğimiz yılarda sulama kanallarıyla birlikte tarımsal alanda Şanlıurfa’da doksanlı yıllardan beri tarım yapılmakta.

Hatta bu sulama kanallarının bir bölümü de Mardin ovasında verimli topraklarla buluşarak tarım çeşitliliği artmakta. Fakat ürün çeşitliliğinin sınırlı olması ve yetişen ürünlerin insan gücü yerine makinalı hasat ile yapılması ne yazık ki Şanlıurfalı tarım işçilerinin kaderinde herhangi bir olumlu değişikliklere yol açmadı.

Şanlıurfalı tarım işçileri yine kaderine terk edildi ve başka illerde ekmeğinin peşine düştü. Bu çileli yolculuklarına il olarak çocuklarının eğitimini kısıtlayarak başlayan tarım işçileri, bu yolda ilerlerken yanı sıra trafik teröründe kimi zaman kendi canlarından oldular. Kimi zaman yakınlarını kaybettiler ve yine bu yolda sakatlanarak engelli duruma düştüler.

Bununla birlikte bulundukları illerde yakınlarını çeşitli kazalara kurban veren tarım işçileri Karadeniz de boğuldu, ya da Sivas’ta serinlemek için girdikleri Kızılırmak’ta çocuklarının cansız bedenleri ile karşılaşmak zorunda kaldılar. Adeta satranç oyununun feda edilen piyonları gibi tarım işçileri de birer birer canlarını feda etmeye başladılar.

Oysaki GAP’ın başkenti Şanlıurfa bunları hak etmiyor. İnsan Allah’ın yaratmış olduğu en yüce varlıktır. Fakat ne yazık ki bu yüce varlık kurban edilmekten öteye gitmiyor. Şanlıurfa gün geçtikçe büyüyen bir şehir. Buna paralel olarak nüfus yoğunluğu da artarak devam ediyor.  Özellikle tarım işçilerinin kaderi bu olmamalı, bu işçilerin canları bu kadar ucuz olmamalı. Artık bu insanlar tarım işçileri terörüne kurban edilmemeli.

Şanlıurfa milletvekillerinin TBMM’de yapmış oldukları tek şey oylamalarda el kaldırmak ya da arada bir kürsüye çıkarak bazen konuşma yapıp o konuşmalarının takibini yapmamaları vekillerin bu konuya ne denli duyarsız kaldıklarının bir göstergesi olarak karşımıza çıkmakta.

Aynı zamanda belediyelerinde bu konuda sosyal belediyecilik konusunda gerekli çalışmaları yapmıyorlar. Oysaki sosyal belediyecilik adına tarıma yönelik çalışmalar yapılarak tarım işçilerinin bu sorunları çözülebilir.  Geçmişten bugüne TBMM’ye giden Şanlıurfalı vekillerin bu konuda büyük bir çalışma yapmaları gerekiyor.

Çünkü unutmamaları gereken en önemli detay, o meclise girerken tarım işçilerinin oyları ile o makamda bulundukları gerçeği. En kısa sürede bu konuda gerekli çalışmalar başlatılarak hem tarım alanında dünyaya açılma imkanına sahip olur, hem de tarım işçilerinin tarım terörüne kurban gitmelerinin önüne geçmiş olurlar.

Aksi takdirde tarım işçileri, Mevsimlik tarım işçisi terörüne kurban gitmeye devam eder. Bu duruma bir an önce dur demenin zamanı geldiğine inanıyoruz. Yeter artık, yürekler yanmasın, insanlar mağdur olmasın Mevsimlik tarım işçisi terörü artık son bulsun…

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Lütfen gençlerimizi uyuşturucu batağında kurtaralım Urfa turizmi Elleri Öpülesi Şehit Annelerinin Anneler Günü Kutlu Olsun Haydi, millet aşıya Türkiye ’siz bölgede adım atılamıyor Buda Paşa mı? Şimdi Sıra Kızlara İstihdamda M.Ö   M.S 8 Mart Geçti Gitti Yeni rehavet olmasın Özür kapatıyor mu? Bu kadar kolay mı? Artık zamanı geldi Şanlıurfa’ya ihanet mi? Elinize Sağlık Elinize Sağlık Ülkeme yararlı bir birey olmak istiyorum Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Seçime Giderken! Türkiye’de çocuk işçilik sorunu Gazeteciler sahipsiz 31 Mayıs Sigarasız bir dünya Cumhurbaşkanı adayları sosyal medyada ne konuşuluyor RAMAZAN’DA GÖNÜLLÜLÜK İsrail katliam yapmaya devam ediyor Tüm Anneler günü kutlu olsun 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN Mevsimlik Tarım İşçileri Zorlu Yolculuğunda DEVİZ KURLARINDA YÜKSELİŞ NERYE KADAR Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Ortadoğu kaynıyor Tarihte Urfa’da Aşiret kuvvetleri Milletinin huzur ve asayişi için 173 yıldır Urfa Cemiyetin Kuruluşu Sivas’ta Heyet KURTULUŞ SAVAŞINDA URFA Uygarlığın Doğduğu Şehir Urfa 11 NİSAN 1920 Şanlıurfa Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı 5’yılda 580 işçi kadın hayatını kaybetti ÇADIRLARDA KADIN OLMANIN ZORLUĞU TARİHTEN URFA Urfa’da Hamdanilern Döneminde Neler Oldu URFA’DA EMEVİLER DEVRİ DÖNEMİ İdris Peygamberin Urfa tarihi 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun? Kadına karşı şiddet insanlığa ihanettir 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE Şanlıurfa'nın en büyük sorunu "Madde Bağımlısı Gençler" Çalışanlar kariyer yolunda fedakâr davranıyor Şanlıurfa’da Kentsel Dönüşüm Kadın olmak zordur