https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-a33d737d2c.jpeg
Rabia Uyğur

Elinize Sağlık

15-12-2020 14:17

Sağlık diyoruz. Evet, sağlık diyoruz çünkü ülkemizin sağlık alanındaki gelişmelerde kat ettiği yolu göz önüne aldık. Öyle ki, tüm dünyada adından söz ettiren birçok ülke korona virüsün yayılmasıyla birlikte sağlık alanında sınıfta kaldılar.

Belli ki ilk etapta umursamadılar kayıplar ve bulaşı artınca önlem almaya çalıştılar fakat doktorların söylemi gibi artık çok geç… O ülkeler yaşlılarına sahip çıkmadılar. Bile bile göz göre göre ölmelerine seyirci kaldılar. Korona dünya genelinde yaşlı nüfusunu adeta eritti. Yaşlı çınarlar bir bir hastalık yüzünden dünyaya veda ettiler.

Oysaki ülkemizde hükümetimiz öyle güzel tedbirler aldılar ki, ilk andan itibaren almış olduğu kararlarla sağlık alanına verdiği önemi tüm dünyanın gözleri önüne serdi. Yaşlılarımıza belirli saatlerde sokağa çıkmayın, sizler bizin ulu çınarlarımızsınız dediler ve dinimizin güzelliğini ve yaşlılarımıza olan güzel yaklaşımlarını dünyaya gösterdiler.

Bununla birlikte gençlerimize ise sizler bizim geleceğimizsiniz diyerek sahip çıktılar ve onlarında hastalıktan etkilenmemeleri için belirli yasaklar getirildi. Bu ve benzeri önlemler ile sağlık alanındaki gelişmeleri de yine dünya hayranlıkla izlemeye başladı. Hatta sağlık turizminin gelecek yıllardaki en büyük rağbet gren ülkesi olacağı kesin.

Birde Şanlıurfa’daki durumu ele alalım. Gerçekten bu krizi Şanlıurfa büyükşehir belediyesi ve merkeze bağlı ilçe belediyeleri çok başarılı bir şekilde yürüttü. Şanlıurfalı vatandaşların yanı sıra esnafın hijyen kurallarına uymaları konusunda son derece dikkatli ve bir o kadar duyarlı ve kibar yaklaşımlarla virüs konusunda uyararak gerekli önlemleri aldılar.

Belediyeler olarak, virüsün bulaştığı ve karantina sürecinde bulunan hastalara yardım ellerini uzattılar. Bununla birlikte şehrin genel temizliğini de gece gündüz demeden oluşturdukları hijyen timleri ile birlikte sağlayarak alınması gereken tüm önlemleri aldılar. Kimse kızmasın bunun altında farklı bir durumda aranmasın. Bunu yapan belediyeler genel olarak AK Partili belediyeler oldu.

Çünkü olay ciddiydi ve ciddiye almak gerekiyordu. Sağlık bu ihmale gelmez ve hata affetmez. Bu nedenle gerek Türkiye genelinde gerekse mukaddes ilimiz Şanlıurfa genelinde AK Partili belediyeler bu krizi gerçekten çok güzel bir şekilde kontrol etmeyi başardılar. Hem ülkemizin sağlık sistemine hem de ilimizin sağlık sistemine katkıda bulunan ve emeği geçen herkese sesleniyorum, elinize ve yüreğinize sağlık…  

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Lütfen gençlerimizi uyuşturucu batağında kurtaralım Urfa turizmi Elleri Öpülesi Şehit Annelerinin Anneler Günü Kutlu Olsun Haydi, millet aşıya Türkiye ’siz bölgede adım atılamıyor Buda Paşa mı? Şimdi Sıra Kızlara İstihdamda M.Ö   M.S 8 Mart Geçti Gitti Yeni rehavet olmasın Özür kapatıyor mu? Bu kadar kolay mı? Artık zamanı geldi Şanlıurfa’ya ihanet mi? Elinize Sağlık Ülkeme yararlı bir birey olmak istiyorum Tarım işçilerinin sorunu ne zaman son bulacak Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Seçime Giderken! Türkiye’de çocuk işçilik sorunu Gazeteciler sahipsiz 31 Mayıs Sigarasız bir dünya Cumhurbaşkanı adayları sosyal medyada ne konuşuluyor RAMAZAN’DA GÖNÜLLÜLÜK İsrail katliam yapmaya devam ediyor Tüm Anneler günü kutlu olsun 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN Mevsimlik Tarım İşçileri Zorlu Yolculuğunda DEVİZ KURLARINDA YÜKSELİŞ NERYE KADAR Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Ortadoğu kaynıyor Tarihte Urfa’da Aşiret kuvvetleri Milletinin huzur ve asayişi için 173 yıldır Urfa Cemiyetin Kuruluşu Sivas’ta Heyet KURTULUŞ SAVAŞINDA URFA Uygarlığın Doğduğu Şehir Urfa 11 NİSAN 1920 Şanlıurfa Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı 5’yılda 580 işçi kadın hayatını kaybetti ÇADIRLARDA KADIN OLMANIN ZORLUĞU TARİHTEN URFA Urfa’da Hamdanilern Döneminde Neler Oldu URFA’DA EMEVİLER DEVRİ DÖNEMİ İdris Peygamberin Urfa tarihi 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun? Kadına karşı şiddet insanlığa ihanettir 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE Şanlıurfa'nın en büyük sorunu "Madde Bağımlısı Gençler" Çalışanlar kariyer yolunda fedakâr davranıyor Şanlıurfa’da Kentsel Dönüşüm Kadın olmak zordur