https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/3792d187df6547ac7114f041a6dc4bba-e9f639d921da7db20fdc.jpeg
Deniz AYTAR

Virüs salgınından ekonomiye darbeler

12-01-2021 14:19

Son günlerde bankalardan ard arda gelen kredi destekleri ile ekonomik aktivitenin iyileşme eğiliminde olması için ülke ekonomisinde dengelenmenin sağlanması çalışılıyor.  Corona salgınının Türkiye’de çalışma hayatı üzerinde birçok etkileri görüldü. Firmaların salgın hastalık durumu için daha önceden hazırlanmış iş sürekliliği planı yok. Sokağa çıkma kısıtlanması Uygulanan karantina ve sokağa çıkma yasakları esnafı da etkiledi. Salgın riski nedeniyle satışlar artık genellikle internet üzerinden gerçekleşiyor.  corona virüsü nedeniyle, vatandaşların internetten alışverişe yönelmesiyle birlikte özellikle iş yerini kapatmak zorunda kalan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler oldukça fazla.

Ekonomi dünyasında yeni bir çağ

Corona salgını sonrası gelecekte üretim, istihdam, ithalat ve perakende satış stratejileri ve uygulamaları mecburen değişecek. Türkiye ve dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Karantina gibi tedarik zincirindeki olası sorunlar sistemi çökertiyor. Artık kurumlar, belirsizliklere karşı envanterlerini yeniden ayarlayacak ve daha fazla stok tutma eğiliminde olacaklar.

Yerel ürünler artacak

Uluslararası nakliye ve seyahat kısıtlamaları insanlar gibi ürünlerin de bir noktadan diğerine ulaşmasını engelliyor. Bu durum bağlantılı küresel bir ekonomide büyük sıkıntılar yaratabiliyor. Corona salgını sonrasında ürünlerin Dünyada hemen hemen her yerde büyük toplantıların yılın ikinci yarısına kadar erteleneceği bir gerçek ve şirketlerin satış ziyaretleri, dijital iletişim kanallarına kaymaya devam edecek. Corona salgını bitse bile uzaktan çalışma ve dijital platformlarda gerçekleşen toplantılar artık hayatın daha büyük bir parçası haline gelecek.

Evden çalışma dönemi

Evden (uzaktan) çalışma sisteminin verimliliği üzerindeki tartışmalar uzun süredir devam ediyor. Bu dönem evden çalışmanın gerçekten mümkün olup olmadığını ya da verimliliğini tüm şirketlere göstermek üzere. Salgın sonrası dönemde birçok şirket ofis alanlarına yapılan yatırımların ne kadar anlamlı olduğunu sorgulamaya devam edecek. Özellikle evden yani uzaktan çalışma konusunda yepyeni bir dönemin başlangıcında olduğumuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Değişime açık olmak

Corona salgını son 100 yılın en önemli olayları arasında yerini aldı bile. Bundan sonraki süreçte başta devletler olmak üzere, birçok kamu ve özel kurumun benzer olaylara karşı acil eylem ve alternatif kaynak yönetim planının olması gerekecek.

Neler Söylendi?