https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/3792d187df6547ac7114f041a6dc4bba-e9f639d921da7db20fdc.jpeg
Deniz AYTAR

Cezaevlerinde Aşılama İle Corona Tedbirleri

01-02-2021 10:30

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre cezaevlerinde 3 bin civarında çocuk hükümlü ve tutuklu bulunuyor. 780 çocuğun ise anneleriyle birlikte cezaevlerinde yaşadığı kaydedildi. Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunan hamile kadın mahpus sayısına ilişkin veriler ise paylaşılmamaktadır.

Hapishanelerin genellikle mevcut kapasitenin üstünde doluluk oranına sahip olduğu ve havalandırmasının yeterli olmadığını biliyoruz.  Bu nedenle covid-19 ölüm oranının, genel nüfusa oranla daha çok risk altında olduğunu biliyoruz.  Geçen günlerde bir cezaevinde, yapılan iddialara göre gerekli tedbirler alınmamış ve sorun meclis gündemine taşınmıştı. Bir kişinin covid-19 testinin pozitif çıkması ve ölümle sonuçlanması bazı vekilleri harekete geçirmişti. Bu durumun (covit-19) cezaevi diğer mahkum ve personellerini tehdit altına aldığını ve önlem alınması gerektiğini dile getirdiler.

Hırsızlık, gasp, kapkaççılık suçlarını işleyenlerin çoğu çocuk. Çocukları suça iten nedenleri bilemeyiz. Ancak bu çocukları sokaklardaki tehlikelerden, cezaevinde belirli süre tutularak topluma kazandırmak için yapılan çabaların boşa çıkmaması için toplum olarak hepimiz duyarlı olmalıyız. Toplumun temeli olan çocukların sağlıklı ve güvende olması için erken tedbirler alınmalıdır. Aşının toplu yaşam zorunluluğu olan yerlerde başladığı bugünlerde, gençleri koruma kanunu gereğince kurumsal bakıma ve diğer koruma tedbirlerine tabi tutulmalıdır. Belki yarın çok geç olabilir hem çocuklar için hem toplum için.

Sorun şu ki zor şartlarda Corona virüse karşı hayatını idame eden kronik rahatsızlığı olan hükümlüler kontrol altında tutulmalıdır. Özellikle çocukların korunması gerektiğinin farkına varmalıyız. Türkiye genelinde tüm cezaevlerinde koronavirüs hastası olan toplam kaç tutuklu, mahkûm ve görevli personel varsa tespit edilmelidir.  Ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte koordineli bir çalışma yürütülmelidir. Maskeler ücretsiz dağıtılmalı, sayıları fazla olan mahkumlar diğer il ve ilçelere sevki sağlanmalıdır. Cezaevlerinde çalışan personeller için hijen ve dezenfekte ürünleri yeterli sayıda temin edilmelidir.

Bu atasözünü hep düşünmüşümdür  ‘Adaletin Kestiği Parmak Acımaz.’  Fakat sorun toplumsal bir sorun ve salgın hastalık mücadelesi.  Dünyada sağlıktan daha önemli bir şey yok. Sağlık çalışanları, bakımevlerinde kalan yaşlılar gibi cezaevlerindeki mahkum ve personellerinin de aşı öncelik sırasına alınması, Türkiye genelinde bu tedbirlerin elden bırakılmaması düşüncesindeyim.

                                                                                             

Neler Söylendi?