https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-018b363c43.jpg
İbrahim Uygur

Şanlıurfa’da Verimli ekim Arazileri betonlaşıyor

23-02-2021 09:12

Şanlıurfa’nın kent merkezinde büyük ölçekli tarım arazileri ve verimli toprakların konut projelerine dönüşmesi dikkat çekiyor.

Şanlıurfa’da imar alanları ile tarım arazileri çatışma noktasında. Tarım arazileri hızla konutlaşıyor. Diyarbakır, Mardin ve Akçakale yolu güzergahındaki verimli tarım arazileri kazanç uğruna inşaat projelerine veriliyor. Mevzuat gereği tarlanın tamamına ev yapmak yasak.Çünkü Tarlalar , İmar Mevzuatında “imarsız arsa” olarak geçiyor.

 

Tarlaya yapılabilecek yapı ile ilgili maddeler İmar mevzuatında açıkça belirlidir. Peki, bu maddeler nelerdir?

 

– İnşaat yapılacak alan arsanın yüzde 5’ini geçmeyecektir.

 

– Yapılan ev ya da inşaat alanı toplamda kesinlikle 250 m2’yi geçmeyecektir.

 

– Saçak seviyelerinin tabii zeminden yüksekliği (6.50) metreyi veya 2 katı aşmayacaktır.

 

– Yol ve parselin sınırlarına 5 metreden fazla yakınlaşmamak koşulu ile ev inşaatına izin veriliyor.

 

Mevzuat gayet açık. Tarlaya sahibi tarafından bir tane geçim amaçlı ev yapılabilir. Ancak Şanlıurfa’da başta fıstık tarlaları olmak üzere mısır, bamya, yeşillik ve buğday tarlaları yüzde yüz oranında inşaata açıldı. Sırrın, Güllü bağ, Atakent, Maşuk, İncirli oba ve Badilli semtlerinde yaşanan tarım dejenerasyonu dikkat çeker nitelikte. Uzmanlar kaynakları hızla tükenen dünyada gelecekte en önemli şeyin toprak olacağını belirtiyor. Chicago üniversitesinden Akif Bilir, “Gelecekte istediğiniz kadar ev, araba, para, apartman elde edebilirsiniz. Ancak bir santimetrekare toprağın oluşması için binlerce yıla ihtiyaç var. Gelecekte her zaman ev inşa edebilirsiniz. Ama toprak üretmek uzun zaman ister” diye belirtiyor.

 

Şanlıurfa’da Akabe, Evren Sanayi ve Organize sanayi bölgelerinde hazineye ait kıraç alanlar mevcut. Bu alanlar dururken kızıl, kahverengi ve kırmızı toprakların tarıma açılmaması gerektiği vurgulanıyor.

URFADABUGUN- İBRAHİM UYĞUR

 

Neler Söylendi?