https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-a33d737d2c.jpeg
Rabia Uyğur

Yeni rehavet olmasın

04-03-2021 11:12

Pandemi, evet son bir yıl içerisinde belkide en fazla duyduğumuz hatta konuşmaya henüz yeni başlayan çocukların bile ilk etapta anne veya baba kelimesi yerine öğrendikleri belkide ilk kelime oldu pandemi.
Oysa ki, pandemi kelimeden öte söylenmesi kolay fakat etkileri ağır olan hatta ölümle sonuçlanan bir hastalık. 

Ülkemizde dünya ülkeleri gibi bu durumun yıkıcı etkilerinden kendisine düşen payı aldı. Fakat bir farkla, daha kontrollü ve daha akıllıca mücadele ederek bu belayı hani derler ya az bir sıyrıkla atlatmaya çalışıyor.
Son gülerde bir harita tüm ülkenin dilinde. Kırmızı, turuncu, sarı ve mavi renklerden oluşan bir pandemi haritası. 
Evet bu haritada ülkemiz genelinde yaşanan pandemi sürecinden etkilenen ve vaka sayısı yüksek ve düşük olan illerin farklı renklerde gösterildiği bir harıta.

Bizler Şanlıurfa’lılar olarak kendimizi bu konuda oldukça şanslı hissediyoruz. Fakat bu demek değildir ki pandemi yinede Şanlıurfa’yı etkilemeyecek. Yeni bir sürece girdik ve bu süreç öylesine kritik bir süreç ki tamamen şehirlerin alınacak tedbirler konusundaki performanslarını belirleyecek olan bir süreç.

Ya sınıfı geçeceğiz yada sınıfta kalacağız. Bunun için dersimize çok çalışmamız gerektiği kanısındayım. Yani yeni normal sürece geçen Şanlıurfa aslında o kadar görüldüğü gibi rahat değil, bu bir süreç ve bu sürecin Şanlıurfa’da nasıl geçeceği son derece önemli,yazımın başlangıcında da söyledim. Yeni rehavet olmasın.

Gerçekten bu oldukça önemli bir durum ve bu yeni normalde yapacağımız tüm hareketler Şanlıurfa’nın önümüzdeki günlerdeki adeta pandemi geleceğini belirleyecek. Şayet rehaveta kapılır ve bu süreçte tedbirleri hiçe sayarsak o zaman sonucunu bile düşünmek istemediğimiz bir durumla karşı karşıya kalabilir ve belkide bu süreci daha uzun aylara hatta belki yıllara mahkum edebiliriz.

Fakat bu süreçte sağlık bakanlığımızın almış olduğu tedbir kararlarını harfiyen uygularsak şayet bu konuda Şanlıurfa ve Şanlıurfa’lı vatandaşların ne denli duyarlı olduğunu da tüm ülkeye hatta dünyaya gösterebiliriz. Bu durum tamamen elimizde.

Haydi Şanlıurfa Haydi Urfa’lım pandemi ile savaşımızı bizler kazanalım. Hükümetimize yeni normal süreçte Şanlıurfa’ya vermiş olduğu tolerans için hem teşekkür edelim hemde bu süreci almış olduğumuz önlemlerle nasıl istikrarlı bir duruma getirdiğimizi gösterelim. Yeni normal umarım beklediğimiz gibi sürer.

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Lütfen gençlerimizi uyuşturucu batağında kurtaralım Urfa turizmi Elleri Öpülesi Şehit Annelerinin Anneler Günü Kutlu Olsun Haydi, millet aşıya Türkiye ’siz bölgede adım atılamıyor Buda Paşa mı? Şimdi Sıra Kızlara İstihdamda M.Ö   M.S 8 Mart Geçti Gitti Özür kapatıyor mu? Bu kadar kolay mı? Artık zamanı geldi Şanlıurfa’ya ihanet mi? Elinize Sağlık Elinize Sağlık Ülkeme yararlı bir birey olmak istiyorum Tarım işçilerinin sorunu ne zaman son bulacak Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Seçime Giderken! Türkiye’de çocuk işçilik sorunu Gazeteciler sahipsiz 31 Mayıs Sigarasız bir dünya Cumhurbaşkanı adayları sosyal medyada ne konuşuluyor RAMAZAN’DA GÖNÜLLÜLÜK İsrail katliam yapmaya devam ediyor Tüm Anneler günü kutlu olsun 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN Mevsimlik Tarım İşçileri Zorlu Yolculuğunda DEVİZ KURLARINDA YÜKSELİŞ NERYE KADAR Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Ortadoğu kaynıyor Tarihte Urfa’da Aşiret kuvvetleri Milletinin huzur ve asayişi için 173 yıldır Urfa Cemiyetin Kuruluşu Sivas’ta Heyet KURTULUŞ SAVAŞINDA URFA Uygarlığın Doğduğu Şehir Urfa 11 NİSAN 1920 Şanlıurfa Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı 5’yılda 580 işçi kadın hayatını kaybetti ÇADIRLARDA KADIN OLMANIN ZORLUĞU TARİHTEN URFA Urfa’da Hamdanilern Döneminde Neler Oldu URFA’DA EMEVİLER DEVRİ DÖNEMİ İdris Peygamberin Urfa tarihi 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun? Kadına karşı şiddet insanlığa ihanettir 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE Şanlıurfa'nın en büyük sorunu "Madde Bağımlısı Gençler" Çalışanlar kariyer yolunda fedakâr davranıyor Şanlıurfa’da Kentsel Dönüşüm Kadın olmak zordur