https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/3792d187df6547ac7114f041a6dc4bba-e9f639d921da7db20fdc.jpeg
Deniz AYTAR

İbrahim Toru’ Yu Anmadan Geçemedim…

28-03-2021 09:30

Dünya genelinde binlerce kişinin hayatını kaybettiği, 25 Eylül’de corona virüs hastalığına yenik düşerek hayatını kaybeden İbrahim Toru aramızdan ayrılalı yaklaşık 6 ay oldu.  Yaşadığı süre boyunca cana yakın tavırlarıyla Şanlıurfalıların kalbinde taht kuran Toru’yu, aşı çalışmalarının hızla devam ettiği bu günlerde anmadan geçemedim.

Yaşamı boyunca ülkesine özellikle büyüdüğü şehir olan Şanlıurfa’ya ve halkına hizmet sağlayacak işler yaptı. İş hayatına erken yaşta atılan ve hayatını topraklarında devam ettirme kararı alarak memleketine yaptığı yatırımları, hayırsever ve cana yakın tavırları ile Şanlıurfalıların sevgisini kazanmayı başardı. Yenilikçi ve zekasıyla ilklere imza atan, ulusal yayın yaparak medya aracılığı ile Şanlıurfa ve Şanlıurfalıları ön plana getirerek ülke genelinde tanıttı. 

‘’ 7’den 77’ ye herkesi dinler fikir alırım..’’

Kanal Urfa’da ‘Vizyon Dergisinin Yazı işleri Müdürü’ olarak görev aldığım yıllarda Toru ile yaptığımız bir sohbette, genç yaşta başarı ve oyuncak dünyasına girme ‘TORUTOYS’ fikrinin nerden geliştiğini sormuştum. Toru; yeniliğe açık olduğunu, fikirlerinin bazen çok küçük bir çocuk ile sohbet ederken ani geliştiğini vurgulamıştı. Oyuncak dünyasına girmeden önce bu şekilde karar aldığını dile getirdi. Çocukların gelişimine yönelik büyük rol oynayan oyuncakların her bütçeye sahip kitlenin ulaşmasını ve çocukların gözlerindeki bu mutluluğu görmeyi arzuladığını söylemişti. 

Aranızda hatırlayanlar vardır. Geçmiş yıllarda hemen hemen her ailede en az 4 çocuk vardı. Maddi imkanı olan aileler için bile çocukları için aldıkları oyuncaklar pahalı ve lüx sayılırdı. Orta ölçekli ekonomik gücü olan aileler ise çocuklarına ancak taş, tahta ve seramikten bebekler yaptıklarını gözlemlerdik.  Çocukların zihinsel kapasitesi faaliyeti üzerinde bu kadar etkiye sahip bir yeniliğe adım atıp her aileninin çocukları için ulaşabileceği bir duruma getirmeyi planlayıp üretime geçmek üstün zekayı gerektirir. 

‘’MAL MÜLK, MAKAMLAR VE PARALAR GELİP GEÇİCİDİR..’’

  Siyasette de adını duyuran başarılı genç iş adamı Toru bir söyleşi de ‘’ İbrahim Toru çocuktur sahipsizdir, kendisi ile ilgili bir şey çıkmaz. Kendi kendini kanıtlamaya çalışıyor bir şey yapmaya çalışıyor. Dedim ki ben sahipsiz değilim, efendiyim netice itibariyle görünmez şekilde sevenlerimiz var.

Dualar var. Mütevazi oluşum, beyefendi oluşum saf olduğum manasına gelmez. Sahipsiz olmam manasına gelmez. Daha sonra bir arkadaşım ağır bir kelime kullandı. Hem bizim bölge adına, hem şansımız ile ilgili toparlasanız toparlarsanız ancak birkaç kişi toplarsınız dedi. O günkü zor şartlarda sevenlerimiz, dostlarımız, bize gönül verenler ve akrabalarımızla birlikte belki 7 bin kişilik bir salonda Urfa tarihinde ilk defa hem de canlı yayında mesajlar verdik….. Milletvekilliği de Belediye Başkanlığı da gelip geçicidir. Mal mülk, makamlar, paralar, hepsi gelip geçicidir.” Dedi.

 

Ebedi yaşamak isteyen cennette gitmek isteyen bir insan için mal, mülk, makam hedef olamaz .. Ne demiş Yunus Emre ‘’Mal sahibi, mülk sahibi hani bunun ilk sahibi? Mal da yalan, mülk de yalan biraz da sen oyalan! … bir insanın makamla büyümeye çalışması küçüklüğünün itirafıdır derler.  Fazla söze gerek yok. ‘’Mal mülk, paralar ve makamlar geçicidir’’ Bu cümleleri kuran Toru’yu rahmetle anıyoruz. 

 

Neler Söylendi?