https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/3792d187df6547ac7114f041a6dc4bba-e9f639d921da7db20fdc.jpeg
Deniz AYTAR

2.  EVİMİZ  OKULUMUZ

11-04-2021 10:00

Covid 19 pek çok şey öğretti. Yaşam artık eskisi gibi değil. Bu virüs özellikle eğitim ve sağlıkta yaygın düzen ve üretimi altüst etti. Salgınla birlikte işsizlik ve yoksulluk, emekçilerin çocuklarının eğitim ortamlarının iyileştirilmesi ve fırsata çevrilmesini gözler önüne serdi.. Yüz yüze eğitimde ekonomik gücün zayıflığı kısmen de olsa telafi edilebilir. Ama uzaktan eğitimde öğrenciler evin olanakları ile olanaksızlıklarla karşı karşıyalar. Bu nedenle evler arasında ekonomik eşitsizlikler söz konusu. Bu durum uzaktan eğitimle beraber doğrudan gözle görülebilir açıklığı gözler önüne sermiştir.

Son zamanlarda görev aldığım Eyübiye bölgesinde yer alan Şehit Şükrü Can Kayadibi Anadolu Lisesi ve çevre okullarda dikkatimi çeken durumlar oldu. Civar bölgede çok nüfuslu aileler var. Okullarda çocukların ve gençlerinin çoğunluğunun bilgisayar hatta televizyonu bulunmuyor. İnternet erişim hızları yetersiz düzeyde. Ücretli, hatta işsiz yani yoksulluk içindeki emekçiler aynı zamanda veliler. Çocuklarıyla beraber mevsimlik işlerde çalışan aileler var. Anadili kürtçe, arapça olan ve göçmen çocukların da olduğu bölgede ileri derecede eğitim düzeyinden yaralanmasına ihtiyaç vardır.

Geçenlerde okul yöneticileri ile yaptığımız bir sohbette özellikle çocukların psikolojik sosyal, duygusal gelişimlerine katkı sağlayacak aynı zamanda eğitim sektöründe meslek sahibi olabilmeleri için ciddi çalışmalarından bahsettiler.  Okul yöneticilerinin kendi çabaları ve alternatif fikirlerle yapılan projelerle eğitim kapasitesinde yükseltme çabası hedeflediklerini gördüm.  Çocuklar ve gençlerin kendini insani olarak geliştirmek için bilim, sanat ve sevginin gücünden yararlanmaları gerektiğini dile getirdiler.

Okullar çok önemlidir. Milyonlarca öğrencinin eğitime başladığı bu dönemde yüz yüze eğitime alternatif eğitim çalışmaları ile birlikte insan ilişkilerinde istesekte istemesekte maske, hijyen ve fiziksel mesafe önlemlerine uymak zorundayız.   Okullar, özellikle ekonomik düzeyi yetersiz olan bölge okullara tüm yetkililer destek olmalıdır. Eğer ki bir bölgede eğitim alanında talep ve beklentilere cevap alamıyorsanız orda büyük sıkıntılar ortaya çıkacaktır. ‘’Sorun ve sıkıntıların çözümü okul ile beraber gelir’’ Biliyoruz ki insani gelişme; aklın ve duyguların ileriye doğru hareketi, eğitim ile mümkündür.   Bu bağlamda bir bireyin nasıl yaşayabileceği ya da bir bireye ne olacağı sorusuna ilişkin yanıtlar eğitimde atılan adımlarla ortaya çıkar. 

Tolstoy ne demiş  ‘’ Halkı eğitmenin üç yolu vardır : Okul, okul ve yine okul ‘’

Gazeteci: Deniz AYTAR

 

 

Neler Söylendi?