https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/8b910848337ec9661195003433f97abe-aec858e8778b0cd67f68.jpg
Ayşe Gökbez

Salgın ( Covıd-19 ) Sosyolojisinin Toplumsal Etkisi

11-05-2021 11:59

 

COVİD- 19, insanlığı beklenmedik bir anda gelen ölümle dolayısıyla hayatla yüzleştirdi.

 

Bu süreç bize sağlığın ne kadar değerli olduğunu gösterdi. Aslında hayatın sürprizlerle dolu olduğunu, doğadaki, evrendeki bir olayın, bir olgunun bizi nasıl etkilediğini dolayısıyla varlığımızın evreni, doğayı ve ekosistemi korumaya bağlı olduğunu görmüş olduk. En büyük sığınağımız olan evlerimizde kendimizi karantinaya alınca mutlu olmak için çok büyük şeylere ihtiyaç duymadığımızı fark ettik, sevdiklerimizin yanımızda olmasının kıymetini, dostluğun, dayanışmanın, birlik ve beraberliğin önemli olduğunu da anlamış olduk.

Dünya genelinde corona virüsle mücadele edilirken (2) yıla yakın bir süredir evlerimize mahkum edildik, yeni yaşam koşullarına alışmaya çalışırken adaptasyon sürecinden ne kadar verim alabiliriz. Sosyal izolasyon deneyiminin toplumsal olarak önemli bir sonucu olarak Evlerimizde tecrit halinde olmamız gereken, dijital mecra aracılığıyla dünyaya bağlı kaldığımız bu dönem, dijital dünyanın infial yaratmadaki gücünü ve bilgi kirliliğini fark etmemizi sağladı. Akıl ve ruh sağlığımızı koruyabilmek için eleştirel bir sosyal medya okur-yazarlığına ihtiyaç duyduğumuzu anladık. Kimimiz bu duruma yavaş yavaş , kimimizde bir anda alıştı. İnsanlar dönüşsel bir şekilde eski yaşam kalıplarına girmek  istiyor. Biran önce kafelere gitmek, tatile gitmek ,eğlence mekanlarında bulunmak gibi Ancak bunun bir geçiş dönemi olduğunu düşünmek lazım. Gerek (3) yıl , gerek (5) yıl sürsede bunu  sindirmek gerekiyor. Normalleşme bir anda olacak bir durum değildir. İçerden gelen o duygusal baskıyı bir şekilde kontrol edip sürecin eninde sonunda biteceğini düşünerek kendimizi motive etmekte fayda vardır.

 

 Evrensel  Pandemi psikolojisi bir çok

insan üzerinde kendine has davranış kalıpları oluşturmuştur. Corona virüsle mücadele ederken kendi yaşamımızda  birbirimizle olan münasebetlerimizde ve hayata bakış açımızda değişiklikler olduğunu düşünüyorum. Yaşanan bunca olumsuz şartların doğal sonucu olarak birçok insanın da zihnine insani değer taşımayan virüsler girmiştir. Bu virüsler karşımızda bulunan insanın yaptığı küçücük hatalarda obsesyona, parlamaya, patlamaya sebeb olur. Buda hem kendimize hemde çevremize büyük hasarlar verir. Üzülmemek, dağılmamak, parçalanmamak  adına her zaman hayata, olaylara pozitif bakmak  yaşanan sıkıntılar karşısında metanetimizi korumak lazım.

Düşünmek insanın ruhuyla konuşmasıdır. Sevgiyle düşünmek ruhun iyileşmesidir.İyi düşünelim, iyi olalım, Bu dönem de  sosyal mesafeye özel olarak dikkat edilmesi önemli, mesafeyi koruyalım.!

Hepinize sağlıklı, sıhhatli ve huzur dolu bir hayat diliyorum.

 

- AYŞE GÖKBEZ (SOSYOLOG)

Neler Söylendi?