https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-a33d737d2c.jpeg
Rabia Uyğur

Haydi, millet aşıya

09-08-2021 12:42

Dünyanın son yıllarda yaşadığı kıyametlerden birisi haline gelen pandemi belası bitmek tükenmek bilmeden artarak devam ediyor. Önce yaşlı nüfustan başladı öldürmeye. Zamanla boyut değiştirdi ve farklı varyantlarla karşımıza çıktı.

Bu kez daha ölümcül bir hal alarak ortalarda dolaşmaya başladı ve adeta naralar attı, hem yaşlılar hem de gençler korksun benden bu defa daha ölümcül ve daha bulaşıcıyım. Diyerek aramızda dolaşmaya ve bulaşmaya başladı.

Beyinler çare aramakta ve eller çaresiz bir şekilde çırpınmaya başladı. Fakat geçmişten bu güne her defasında bizleri koruyan ve esirgeyen Yüce Allah bu belayla da mücadele edebilmemiz için insanoğlunun kafasında aşı fikrini oluşturdu.

Farklı ülkelerden farklı şekillerde aşılar oluşturuldu. İnsanoğluna farklı seçenekler sunuldu ve hani ilkokulda aşılarımızı yaparak sağlıklı birer nesil haline geldik ya. İşte şimdi de aynı şekilde bu ölümcül virüsün etkilerinden kurtulmak için aynı şekilde aşıyla kurtulabilme olanağına sahibiz.

Düşünün bundan hemen hemen 2 Yıl öncesine kadar ne kadar rahat bir hayatımız vardı. Belki ekonomik düzenimiz pek o kadar iyi değildi fakat yaşamsal hayatımız oldukça iyiydi. Tüm yakın dost ve akrabalarımız ile iç içe bir şekilde yaşıyor ve hayatın her alanında az da olsa huzurumuz yerindeydi.

Fakat son 2 yıldan bu güne kadar adeta bir gerilim filminin bitmeyen bir sahnesindeki oyunculara döndük. Geriye hiçbir zaman getiremeyeceğimiz yakınlarımızı kaybettik. Bunun tek nedenine baktığımız zaman ortaya tedbirsiz toplumların bilinçsiz hareketlerinin neden olduğuna şahit olduk.

Neyse ki yine bu konuda da az önce de belirttiğim gibi Yüce Allah bizleri yalnız bırakmadı ve aşıyı insan beyninde oluşturarak pandemi belasına karşı koymamızı ve bu sorunu az hasarla ya da hasarsız atlatmamızı sağladı.

Bir an için düşünüyorum da aşı olmazsak hayatımız tehlike altında. Her an için hastalığı kaparak belki de atlatamayacak ve öleceğiz. Peki, aşının yan etkisi var mı? Belki olabilir. Fakat bu illet hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği kesin.

O halde pandemiyle mücadele etmek istiyorsak ve geleceğe daha sağlam bir şekilde ümitle bakmak, yanı sıra geçmiş yıllarda olduğu gibi gelecek yıllarda da sosyal mesafesiz ve daha rahat bir dünyada yaşamak ve en önemlisi sağlığımız için Haydi millet aşıya diyorum. Lütfen bizler birer bilinçli bireyler olarak üzerimize düşen görevimizi harfiyen yerine getirelim.

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI Elleri Öpülesi Şehit Annelerinin Anneler Günü Kutlu Olsun Türkiye ’siz bölgede adım atılamıyor Buda Paşa mı? Şimdi Sıra Kızlara İstihdamda M.Ö   M.S 8 Mart Geçti Gitti Yeni rehavet olmasın Özür kapatıyor mu? Bu kadar kolay mı? Artık zamanı geldi Şanlıurfa’ya ihanet mi? Elinize Sağlık Elinize Sağlık Ülkeme yararlı bir birey olmak istiyorum Tarım işçilerinin sorunu ne zaman son bulacak Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Seçime Giderken! Türkiye’de çocuk işçilik sorunu Gazeteciler sahipsiz 31 Mayıs Sigarasız bir dünya Cumhurbaşkanı adayları sosyal medyada ne konuşuluyor RAMAZAN’DA GÖNÜLLÜLÜK İsrail katliam yapmaya devam ediyor Tüm Anneler günü kutlu olsun 1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLU OLSUN Mevsimlik Tarım İşçileri Zorlu Yolculuğunda DEVİZ KURLARINDA YÜKSELİŞ NERYE KADAR Mevsimlik tarım işçilerinin kaderi değişecek mi? Ortadoğu kaynıyor Tarihte Urfa’da Aşiret kuvvetleri Milletinin huzur ve asayişi için 173 yıldır Urfa Cemiyetin Kuruluşu Sivas’ta Heyet KURTULUŞ SAVAŞINDA URFA Uygarlığın Doğduğu Şehir Urfa 11 NİSAN 1920 Şanlıurfa Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Türkiye ve batı arasında soğuk savaş Çocuk işçi sayısı 2 milyona yaklaştı 5’yılda 580 işçi kadın hayatını kaybetti ÇADIRLARDA KADIN OLMANIN ZORLUĞU TARİHTEN URFA Urfa’da Hamdanilern Döneminde Neler Oldu URFA’DA EMEVİLER DEVRİ DÖNEMİ İdris Peygamberin Urfa tarihi 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun? Kadına karşı şiddet insanlığa ihanettir 14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜNDE Şanlıurfa'nın en büyük sorunu "Madde Bağımlısı Gençler" Çalışanlar kariyer yolunda fedakâr davranıyor Şanlıurfa’da Kentsel Dönüşüm Kadın olmak zordur