https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-018b363c43.jpg
İbrahim Uygur

Urfalılar Aç İken Tanıtımı Ne Yapsın

02-02-2022 12:02

Şanlıurfa'da onbinlerce vatandaş ekonomik sıkıntılar nedeniyle evine ekmek götüremezken Haliliye Belediyesi'nin yüzbinlerce lira ödeyerek İzmir'deki klasik tanıtım günlerine katılması tepki çekti.

 

İzmir'de düzenlenen Şanlıurfa Tanıtım Günleri’ne katılan Haliliye Belediyesi, stant açtı. Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, “Urfa'nın mozaik bir şehir olduğunu herkese göstermeyi amaçlıyoruz” dedi. 

 

Urfa'da ekonomik sorunlarla boğuşan insanlar akıllara geldi. Bir yanda aç insanları bir yanda reklam yapan bir belediye çelişkisi yaşandı.

 

"Şanlıurfa Tanıtım Günleri" etkinliğiyle Şanlıurfa’nın kültürü İzmir’de yaşatılıyor.

 

İzmir'in Karşıyaka ilçesi Bostanlı Pazar Yeri'nde Ege-Şanlıurfa Federasyonu tarafından düzenlenen Şanlıurfa Tanıtım Günleri etkinliğinde, Haliliye Belediyesi de yerini aldı. Göbeklitepe ve Karahantepe’yi İzmir’lilere tanıtan Haliliye Belediyesi, folklor ve Urfa kültürüyle  doğrudan ilgisi olmayan mehteran gösterisi düzenledi.

 Haliliye Belediyesi Mehter Takımı ve Halk Oyunları ekibi, gösterileri ile etkinlik alanında boy gösterdi. Onlarca kişiden oluşan ekibin maliyeti ise devlet bütçesinden ödendi.

 

VATANDAŞLAR BAKIP GEÇİYOR

 

Yöresel oyun ve müzikleriyle Haliliye Belediyesi, yöreye özgü lezzetlerini de ziyaretçilere sundu. Stantlarda görevliler tarafından ziyaretçilere menengiç kahvesi ve külünce ikram edildi.

İzmirlilerin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte Haliliye Belediyesi tarafından Şanlıurfa'da bulunan 12 bin yıllık geçmişe sahip Göbeklitepe ören yerinin ise resim sergisi düzenlendi. Tüm giderler belediye bütçesine yazıldı.

 

 Şanlıurfa kültürünün tanıtıldığı programın açılışına katılan Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, İzmir'de bir kardeşlik bağı kurmak amacıyla Şanlıurfa'nın tüm ilçelerinden İzmir'e selam getirdiklerini söyledi.

BAŞKAN CANPOLAT: SİZLERİ HALİLİYE’YE DAVET EDİYORUM

Belediye Başkanı Mehmet Canpolat, "Şanlıurfa’nın kadirşinaslığını, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle hep birlikte kardeş bir şehir olduğunu, kurtuluş savaşıyla nasıl mücadele ettiğini, Urfa’nın nasıl vatansever, bayrak sever bir millet olduğunu göstermek adına Şanlıurfa’mızı İzmir’e taşıdık. İzmir'de dolu dolu bir etkinlik gerçekleştiriyoruz. Urfa'nın mozaik bir şehir olduğunu herkese göstermeyi amaçlıyoruz. Şanlıurfa Tanıtım Günleri kapsamında Göbeklitepe’nin tanıtımıyla ilgili bir sergi açtık. Göbeklitepe bütün tarih kitaplarını değiştirdi. Şanlıurfa’nın, Haliliye’nin ne kadar kadim bir kent olduğunu burada İzmir’li hemşehrilerimize tanıtıyoruz. Türkiye’nin en güvenli şehri, en misafirperver şehri Şanlıurfa’dır. Sizleri de en kadim insanların yer aldığı, 12 bin yıllık tarihiyle Göbeklitepe ve Karahantepe’siyle, ilk buğdayın toprakla buluştuğu Haliliye’sine davet ediyorum. Teveccüh gösteren, katılım gösteren tüm İzmirli ve Türkiye’de yaşayan kardeşlerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 

Etkinliğe katılan İzmirli ve İzmir’de yaşayan Şanlıurfalı vatandaşlar ise memleketlerine duydukları özlemi, “Urfa çok güzel bir şehir. Herkesin görmesini tavsiye ediyoruz. Memleketimizi özlemiştik. Etkinliği düzenleyen Haliliye Belediyesine ve Belediye Başkanı Mehmet Canpolat’a teşekkür ederiz” sözleriyle dile getirdi.

 

Öte yandan, 28-31 Ocak tarihleri arasında ziyaretçilere açık olan etkinlik kapsamında mehter takımı ve dans gösterileri devam edecek.

 

URFA BÜTÇESİNDEN NE KADAR HARCANDI?

 

Tanıtım günlerine kaç kişilik ekiple katılım sağlandığı ve Şanlıurfa'ya toplam  maliyetin ne kadar olduğu ise bilinmiyor.

Neler Söylendi?