https://www.urfadabugun.com/files/uploads/user/-9de8d165ba1b6ef15ee0.jpg
Mustafa Mızrak

KARAMSARLIK RUHU

11-04-2016 11:29

Kamuoyunda ve sosyal medyada

Karamsarlık, lanet, isyan üzerine kurulu bir kampanya var sanki. Kimi Türkiye’ye elle tutulacak neyi var diyor kimi ben böyle bir Türkiye’de yaşamaktan utanç duyuyorum diyor, kimi al eline silahı eşkıya ol dercesine isyan ruhu ekiyor . Elbette sorunlar yok değil çok. Fakat ne yapmalı diye düşünerek yol,  yöntem paylaşılması gerekirken İnsanları çıkmaz sokaklara itmenin bir mantığı yok. Nasıl ki ürün satışlarında arz ve talebin iyi değerlendirilmesi gerekiyorsa haberlerin büyük bir kısmı da bu talebi iyi değerlendirerek yapılıyor, yazılıp çiziliyor. Bu şu demek: Sayın arkadaşlar bizim millet olarak algılarımızı iyi biliyorlar ve yazılarında haberlerinde karamsar bir tablo çizerek kendilerini onaylayacak hedef kitlelerine hitap ediyorlar.

Bazen farkında olmadan hepimiz keyifle yudumluyoruz bu çay niyetine sunulan karamsarlığı Dedim ya arz talep meselesi. Aynı durum sosyal medya’ da da var. Dikkat edin lütfen. Sayın Orhan Pamuk bir kitabında şöyle diyor.

Utanç verici bir baskı var ama karamsar değilim .Evet var fakat karamsar, kötümser bir Türkiye tablosu kime ne yarar sağlar. Kişinin güven duygusunu zedeleyen, canlılığını ortadan kaldıran, onu dar bir çemberde yasamaya mahkum eden ve başkalarına şüphe ile bakmaya yönelten karamsarlık, psikolojik açıdan etkili olduğu gibi, fiziksel yönden de insanin sağlığına büyük zararlar verebilmektedir.

Karamsarlık asırlardır toplumların ve kişilerin geleceğini olumsuz olarak biçimlendiren büyük bir tehlikedir. Gerçeği bileceksiniz ve gerçekler sizi özgür kılacak. İnsan üzerinde çok büyük etkisi olan karamsarlık, ümitsizlik, kötümserlik iyi bir gelişmeden ümidin kesilmesi, dar bir çerçeve içinde hayata bakış olarak tarif edilebilir.

Peki madem durum bu ise neden karamsarlık işleniyor. Çünkü böyle bir talep var. Çözüm olarak egolar tatmin ediliyor.bırakıp gidesi geliyor insanın bu güzelim ülkeyi. Karamsarlık genel olarak isyan ruhunun körüklenmesini değil, yok olan değerlere körlemesine dalınmasını sağlıyor. Ama akıl kuvvetten üstündür.

Karamsar olmak çılgın bir fırtınadan sonra gülümsemeyi kesinlikle etkileyen olumsuz bir ruh halidir.

Yaşam rotamızı zayıf insanların heveslerine göre değil, İyimser insanların ideallerine çevirmeliyiz.

Geleceğe heyecanla bakmak varken bilinmeyen bir karanlığa yürümek kime fayda sağlar.

Her şeye muhalefet eden bir kesim var. Aynı zamanda olur olmaz şeylere muhalefet edeni alkışlayan bir kesim.

Muhalefet ettiklerinde kendilerini çok aykırı, çok marjinal, gerçekleri söylemekten korkmayan kahramanlar olarak düşünüyorlar. Amaç bazen gerçekleri paylaşmaktan çıkıyor.

Muhalefet ettikleri şeyler öyle dişe dokunur mevzular değil.

Bu olumsuzlukları karamsarlıkla yoğurup yeni bir şey bulmuş gibi satmaya çalışıyor.

Bende muhalifim ama karamsarlık ruhunu mümkün olduğunca hayatımdan uzak tutmaya çalışıyorum.Kısa bir alıntı paylaşmak istiyorum.

BARDAK OLMAYI BIRAK, GÖL OLMAYA ÇALIŞ.

Hintli yaşlı bir usta, çırağının sürekli her şeyden şikayet etmesinden bıkmıştı.

Bir gün çırağını tuz almaya gönderdi. Hayatındaki her şeyden mutsuz olan çırak döndüğünde, yaşlı usta ona, bir avuç tuzu, bir bardak suya atıp içmesini söyledi.

 

Çırak, yaşlı adamın söylediğini yaptı ama içer içmez ağzındakileri tükürmeye başladı."Tadı nasıl?" diye soran yaşlı adama öfkeyle "acı" diye cevap verdi.

Usta kıkırdayarak, çırağını kolundan tuttu ve dışarı çıkardı. Az ilerdeki gölün kıyısına götürdü ve çırağına bu kez de bir avuç tuzu göle atıp, gölden su içmesini söyledi.

Söyleneni yapan çırak, ağzının kenarlarından akan suyu koluyla silerken aynı soruyu sordu: "Tadı nasıl?" "Ferahlatıcı" diye cevap verdi genç çırak. "Tuzun tadını aldın mı?" diye sordu yaşlı adam, "Hayır" diye cevapladı çırağı.

Bunun üzerine yaşlı adam, suyun yanına diz çökmüş olan çırağının yanına oturdu ve söyle dedi: "Yaşamdaki ıstıraplar tuz gibidir, ne azdır, ne de çok. Istırabın miktarı hep aynıdır. Ancak bu ıstırabın acılığı, neyin içine konulduğuna bağlıdır. Istırabın olduğunda yapman gereken tek şey, ıstırap veren şeyle ilgili hislerini genişletmektir. Onun için sen de artık bardak olmayı bırak, göl olmaya çalış."Sevgiyle kalın .Çünkü sevginiz yoksa içi boş çınlayan bir bakır kaptan farkınız olmayacaktır.

Yazar:Mustafa Mızrak

 

 

 

 

Neler Söylendi?

DİĞER YAZILARI SAADETİ YAŞAMAK TUTKU İNANÇ YASASI HAMDET İÇTENLİKLE   YARATICIDIR SADECE TANRIDIR TUTSAKSINIZ BAŞI BOŞ İDDİA MUTLULUĞUN ÇOCUK HALİ  DOĞA ÖLGÜR OLMADIKÇA İNSAN TUTSAKTIR BİR POTADA ERİTMEK TRAFİK  BİLİNÇSİZLİĞİ TRAFİK BİLİNÇSİZLİĞİ CEHALETİN ŞİFRESİ BİR ORGAN BİR HAYAT EGİTİM TÜM ENGELLERİ AŞAR ÖFKE RÜZĞARI SİYASET VE AHLAK 2 AYDIN İNSAN BEN SUÇLUYUM HAKİM BEY AHLAK YASASI AH ŞU SOSYAL MEDYA VARYA ADI EGO SOYADI OGE YÜKÜNÜ AGIR YOLUNU IRAK ETME YATSIYA KADAR YANAN MUM YAPILAN YARDIM REKLAM EDİLİYORSA TEFECİLİKTİR VİCDAN VE AHLAK TALİHSİZ ŞEHİR MERSİN ŞÜKRETMENİN MUCİZEYİ HUZURU POPÜLİZM SONRASI YALNIZLIK KOBİLER VE LOBİLER KENDİNİ YÖNETMEK ( 3 ) KENDİNİ YÖNETMEK ( 2 ) KABUS İBLİSİN DOĞASI HEM OKUDUM HEMİDE YAZDIM EVRENSEL İNSANLIK ÇINĞIRAKLI YILAN BİR SÖMÜRÜ MEKANİZMASI MODA BENİM YALANIM SENİN DOĞRULARINI DÖVER KABUS İBLİSİN DOĞASI ÖNCE BEN ÇİÇEKLERDE KONUŞUR BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK BÖGRÜNE ZUMZUK VURMAK ISLAK MENDİL ÇIKTI HALAY BOZULDU SİYASETİN AKIL OYUNLARI ÇOCUKLUK VE GELİNLİK GÖÇLER SORUNU HÜZÜNBAZ YER YÜZÜNDEN NOTLAR HARDAL TOHUMU MUSTAFA MIZRAK KİMDİR İNSAN İNSANA İYİ GELİR OYSA FACEBOOK’DA BEŞBİN ARKADAŞI VARDI İŞTE BU NEDENLE GİDİN / SONSUZ YAŞAMI PAYLAŞIN DUYGUSAL KÖLELİK / DÜŞÜNCESEL DEVRİM BİLİM PROBLEM OLUŞTURUR / SEVGİ ÇÖZER HUKUK ŞOVALYELERİ HER SİSTEM KENDİNE UYGUN LİDERLER DOĞURUR ASIRLARDIR BİLİNEMEYEN SIR DEMOKRASİ SOSYALİZME GİDEN YOLDUR KARANLIK GÜÇLER / SÖZDE SOL PARTİLER ÇAĞIMIZ HİTLERİNE DUR DENİLMELİ KURTARIN DİLİNİZİ ISIRĞAN OTLARINDAN SEVGİ VE ÖZGÜRLÜK KARA KARA KARTALLAR KALBİMİ KEDİLERE VERMİŞLER DEDE KORKMA REKLAM TANITIR KAZANDIRIR DÜNYA KADINLA GÜZELDİR DEMİR KALP. MUSA’NIN ASASI SEVGİ VE GÜNEŞ AYDIN İNSAN LOBİ SOSYAL MEDYA RAST GELE KAN KOKUYOR ÇİÇEKLER DEVE VE İĞNE DELİGİ TERÖR PROFESÖR PİTT DEĞİŞİM EZOP’UN ÖVKÜSÜ BAŞKA PENCERE MEMLEKET BÖYLE OLMAMALIYDI MUTLULUĞUN SIRRI COP MU JOP MU ? ÖNCE MERTEK SONRA ÇÖP SEVGİ KUTSALDIR KEDİLER VE KÖPEKLER DÜMBELEK BASIN BAYRAM ETMELİ Ortadoğu’da hiç dinmeyen ateş