SİYASET
Giriş Tarihi : 11-08-2022 00:06

Başkan Yavuz Fıstık Çiftçisinin Sorunlarını Dinledi

Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa il başkanı İsmail YAVUZ büyük salkım köyünde fıstık üreticileri ile bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Başkan Yavuz Fıstık Çiftçisinin Sorunlarını Dinledi

 

 

İl başkanı İsmail YAVUZ, büyük salkım köyü muhtarı Müslüm Doğan, fıstık üreticisi, Osman Badıllı ve onlarca çiftçinin katılımı ile düzenlenen basın toplantısında açıklamada bulundu.

 

Bilindiği üzere günümüzde mazot, gübre, ilaç vb. tarımsal ihtiyaçlara yapılan zamlar ve enflasyon karşısında diğer üreticiler gibi fistik üreticileri de olumsuz etkilendi. Bu etkiyi en aza indirmek için devlet belli kesimlerde iyileştirmeler de bulundu. Ancak fıstık üreticileri için herhangi bir iyileştirme yapılmadı.

 

Fıstık üreticileri randımanlı bir şekilde ürün alabilmek için 20 yıl hiçbir gelir elde etmeden, sadece masraf yaparak fıstığı bu noktaya getiriyor. Ancak fıstığı yetiştirdikten sonra pazarda hak ettiği fiyata satamıyor, fıstık hak ettiği değeri görmüyor. Buna yönelik olarak yetkililerden ve devletimizden Fıstık Üreticisi çiftçiler olarak taleplerimizi dile getirmek istiyoruz.

 

1. TABAN FİYAT UYGULAMASI: Devletimizin fındık, buğday vb. tarım ürünlerine uyguladığı taban fiyat uygulamasını fıstık için de talep ediyoruz. Bu şekilde İşin uzmanları olan bir ekip tarafından belirlenen taban fiyat uygulaması sayesinde fistık üreticisinin verdiği emeğin karşılığının alınması sağlanarak piyasa belirleyicilerinin (Tüccar) üreticiyi uğrattıkları zarardan kurtarırlar. Böylece tüccarlar çiftçilerin verdiği emekleri hiçe sayıp değerinin çok altında satın alarak 4-5 katı fiyata satamayacaklar. Bununla birlikte ürünün üreticiden tüketiciye ulaştırılana kadar oluşan fahiş fiyat farkının önüne geçilmiş olacak.

 

2. DESTEKLEME Bilindiği gibi daha önceki yıllarda dönüm başı fistığa verilen 50 TL destekleme 20 TL ye

düşürüldü. Bu desteklemeyi alabilmek için yapılan masraflarda dönüm başı 20 TL yi geçti. Yanı bu şartlarda destekleme almak isteyen bir çiftçi otomatikmen zarar ediyor. Buna yönelik olarak

lyi tarım uygulamasına tabi tutulan fıstığa verilen desteklemenin hak ettiği değerde verilmesini talep ediyoruz.

 

10 yıl boyunca ürün alınmayan fishiga yetiştirme döneminde de çiftçinin yıllık

 

masraflarını karşılayacak şekilde destek talep ediyoruz.

 

3. TMO ALIM YAPSIN

 

TMO'nun alım yaptığı tarım ürünlerinde belli bir fiyat skalası olduğu için çiftçi mağduriyeti aza indirgenmeye çalışılıyor. Bundan dolayı fistık çiftçisinin emeğinin korunması için TMO tarafından taban fiyat uygulaması ile fistık alımı yapılmasını talep ediyoruz.

 

4. DOĞAL AFET DESTEKLEMESİ

 

15 ile 20 yıl yetiştirme sürecinden sonra fıstık var, bir yıl ürün veriyor, bir yıl vermiyor. Ürün verdiği yıl da maalesef küresel ısınmanın etkisi altında son yıllarda doğal afetler yüzünden ürünün hem kalitesi hem de verimi düşüyor. Kuraklık, aşırı yağış, dolu, don, güneş çarpması vb. doğal unsurlardan çokça etkilenen fıstığın, üreticiyi mağdur etmemesi için bu afetlerin olduğu bölgelerde inceleme yapılmasını ve zarar gören çiftçilere bireysel olarak destek verilmesine ihtiyaç vardır.

 

Fıstık diğer ürünlerden farklı olarak 50 metrelik mesafelerde bile doğal afetlerden farklı olarak etkilendiği için bölgesel yapılan değerlendirmeler yerine daha dar kapsamlı alanlarda inceleme yapılmasını istiyoruz.

 

Fıstık üreticilerimizin taleplerini en kısa sürede karşılık bulması ve değer verilmesini umuyoruz. Unutmayalım, ki köylü milletin efendisidir.

AdminAdmin