Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, cadde ve sokaklarda vatandaşların yürümesini engelleyen kaldırım işgallerine karşı tedbirler almaya devam ediyor. Belediye ekipleri, işyerlerinin önüne sarı çizgiler çizerek yayaların kaldırımlarda rahatça yürüyebilmesini sağlamaya çalışıyor.

Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın Müdahalesi

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı, özellikle tarihi çarşılar bölgesindeki işyerlerinin kaldırım işgallerini önlemek için harekete geçti. Akşam saatlerinde çizgi çalışması yapan ekipler, esnafa kaldırımın 100 cm dışına çıkılmaması konusunda uyarılarda bulundu. Zabıta ekipleri, vatandaşların geçişini zorlaştıracak herhangi bir işgale izin verilmeyeceğini vurguladı.

Uygulama ve Denetim

Zabıta ekipleri, işyerlerini tek tek dolaşarak kaldırım işgali yapan esnafı uyardı. Esnaflara, sarı çizgi ile belirlenen alanın dışına çıkılmaması gerektiği hatırlatıldı. Kurallara uymayan esnaflara, Kabahatler Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

Sabah saatlerinde denetimlerine devam eden zabıta ekipleri, esnafların kurallara riayet ettiğini gözlemledi. Her gün binlerce yerli ve yabancı turistin geçtiği tarihi çarşılar bölgesinde, kaldırımlar vatandaşların rahat ve huzurlu bir şekilde kullanabileceği hale getirildi.

4o