Son günlerde hava sıcaklığının artması ile birlikte, ülkemizin her kesiminden, maalesef orman yangınları haberleri almaktayız. Aslında sebeplere bakacak olursak, orman yangını doğal ya da insani sebeplerden ortaya çıkan bir unsur olarak görülmektedir. Yıldırım düşmesi, yanardağ patlaması, yüksek sıcaklık gibi doğal sebeplerden çıkan yangınlar ile sigara, tarımsal ürünler nedeniyle çıkan insan kaynaklı yangınlar da vardır.

Ormanların yanması ekolojik olarak birçok zarara sebep olur, iklim değişikliği ve kuraklık bunun başlıca sonuçlarındandır. Bu yüzden aşağıda sıraladığım nedenlere dikkatinizi çekmek istiyorum:

  • Ormanlarda güvenlik tedbiri almadan ateş yakmak ve yakılan ateşi söndürmeden bırakmak, özellikle mangal için yakılan ateşin söndürülmeden bırakılması.
  • Sönmemiş sigara izmariti ve kibriti yere atmak.
  • Orman içinde veya bitişiğinde tarlalarda istenmeyen otların yakılması veya tarlada anız yakılması.
  • Gece aydınlatmak için ormanda ateş yakmak.
  • Cam ve cam kırıklarının ormanda bırakılması.
  • Çocukların orman içinde ateş ile oynaması.

Aşırı sıcaklar, iklim değişikliği ve kasıtlı çıkarılan yangınlar da var elbette. Devletimiz elinden gelen her türlü mücadeleyi verirken, peki bizler ne yapıyoruz? Tedbir alıyor ya da aldırıyor muyuz? Toplum olarak ne derece bu konuya hassasiyet gösteriyoruz? Düşünmeli ve güzelim ormanlarımızı ve orada yaşayan tabiat canlılarını düşünerek hareket ediyor muyuz?

Ayrıca çiftçi kardeşlerime sesleniyorum, siz anızınızı yakarken diğer canlıları ve çiftçi kardeşinizin bir yıllık emeğinin heba olacağını düşünerek hareket etmelisiniz. Herkes elini vicdanına koyarak güzel ülkemizi korumalı, gerekirse bu kötülüğü yapanları devletimizin yetkililerine bildirmelidir. Bu, bizlerin vatandaşlık görevimizdir.

Bundan sonra daha dikkatli olmamız dileğiyle,

Nurcan Huyelmas